oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
středa 6.7., příp.
SFC Opava 3
Jastrzebie 0
sobota 9.7., příp.
SFC Opava 
11:00
 Opole

Cíl se nemění, Slezský FC chce postup. Mužstvu bezmezně věřím, hlásí Skuhravý

28.02.2018, autor Redakce
Opava – Jarní část ročníku Fortuna národní ligy brzy odstartuje. Fotbalisté Slezského FC jako jedni z hlavních favoritů soutěže budou útočit na postup mezi elitu, což je stěžejní cíl klubu pro nadcházející půlsezonu. Zástupci SFC to znovu potvrdili i na tradiční tiskové konferenci před startem jarních bojů.

„Cíle zůstávají neměnné. Pořád vnímáme rozměr nového formátu první ligy v tom smyslu, že je to pro nás poslední šance se do ligy dostat a bereme to velice závazně. Je naším jediným cílem pokusit se o postup. Vše ostatní je sekundární,“ řekl předseda představenstva Slezského FC Marek Hájek.

Kádr Opavy zůstává podobný. Na hostování do Frýdku-Místku zamířil Václav Mozol a do Pardubic Tomáš Čelůstka. Mezi příchody figuruje obránce Jaroslav Svozil, který do slezské metropole zamířil ze Znojma, a společně s ním budou v Opavě z Jablonce hostovat záložník Jakub Janetzký a útočník Ondřej Kotlík, kmenový pražské Dukly.

„Po zvážení podzimní části soutěže a nadcházející jarní jsme se rozhodli mužstvo kosmeticky osvěžit. Neměli jsme důvod zasahovat do kádru víc. Náš cíl je jasný a neschovávali jsme se ani před začátkem soutěže. Chceme zkrátka zabojovat o nejvyšší příčky, aby se v další sezoně v Opavě hrála první liga,“ dodal generální manažer SFC Alois Grussmann.

„V každé půlsezoně si mužstvo analyzujeme. Chceme ho budovat systematicky tak, abychom dokázali jeho výkonnost stále posouvat. K tomu oba příchody Svozila i Janetzkého zapadají. Kotlík je jiná kategorie – vybojoval si svou příležitost v měsíčním testu. Sami jsme zvědavi, kam až se může posunout. Celou zimní přípravu jsme měli postavenou tak, abychom byli co nejlépe připraveni na čtrnáct zápasů, které nás čekají, abychom v každém z nich mohli hrát o tři body,“ vzal si slovo opavský kouč Roman Skuhravý.

Pospěch je připraven zasáhnout do hry

S týmem se připravuje i Zdeněk Pospěch, který v létě ukončil svou bohatou hráčskou kariéru. „Se Zdenou mezi sebou máme absolutně jasno. Trénuje v plném režimu a zápasově bude využívaný v B-týmu. Do mistrovské soutěže zasáhne, když to bude nezbytně nutné. Může se stát, že nám nevyjde vstup do jara podle představ, reflektujeme i ohrožení kartami. Zdena je na to nachystaný. Na druhou stranu máme v rozletu kvalitní hráče a byla by škoda je zastavit. Zdena ví, na čem je. Vypadá tak dobře, že může kdykoliv nastoupit,“ prozradil Skuhravý.

„Je právoplatným členem A-mužstva a jako takový musí mít profi smlouvu. Rozebírali jsme to spolu vícekrát. Zdravotně se cítí velice dobře, a tak podepsal novou smlouvu do 30. června. Pak se uvidí,“ doplnil manažer Alois Grussmann.

Postup? Našemu mužstvu věříme

Ambice Slezského FC pro jarní část sezony jsou jasné. „Vyhýbala se nám zranění, což musím zaklepat. Odtrénovali jsme, co jsme chtěli. Jsem přesvědčen, že mužstvo je dobře připraveno, abychom naplnili cíle, které jsme si vytyčili. Máme respekt i pokoru k soupeřům, zároveň i zdravé sebevědomí. Víme, co umíme. Jsme přesvědčeni, že jsme to my, kdo se bude po třiceti kolech radovat,“ prohlásil Roman Skuhravý.

„Schopnosti a dovednosti mužstvo má. Bezmezně mu věřím. Víme, že to bude těžké. Soupeři posilovali, udělají maximum pro to, aby nám to znepříjemnili. Náš opavský tým je ale silný a já mu věřím,“ připojil. V podobném duchu hovořil i srbský útočník Nemanja Kuzmanović. „Jsme výborně připraveni. Atmosféra v kabině je skvělá. Uděláme všechno pro to, abychom splnili náš cíl. Týmy pod námi nás musí dohánět. Nám stačí jediné – vyhrát čtrnáct utkání a jsme tam,“ pousmál se kapitán SFC.

Slezský FC se na jaře bude muset vyrovnat s obrovským tlakem a očekáváním. „Bylo to nedílná součást naší přípravy. Ve sportu jsou všichni zhruba stejně natrénovaní a mají podobnou motivaci. Rozhoduje být tady a teď. Když to prodáme v zápase, uspějeme. Připravovali jsme se i po mentální stránce. Minulá sezona nám dřív nebo později pomůže v tom, abychom to zvládli,“ je si jist trenér Slezského FC. „Jsme dobře připraveni, abychom tlak zvládli. Na podzim bylo vidět, že mužstvo je psychicky silné. Když jsme potřebovali zabrat, zvládli jsme to. Otáčeli jsme zápasy, kdy jsme prohrávali třeba 0:2,“ přišel se svými postřehy Kuzmanović.

Strategický partner se hledá

Tiskové konference se zúčastnil náměstek primátora Martin Víteček coby zástupce města, které je většinovým vlastníkem klubu. „Na nás, ať už je to město nebo vedení klubu je, abychom byli schopni v případě, že ji vybojujeme, mohli do první ligy vstoupit a ufinancovat ji. Město samotné, i kdyby chtělo, víc financí na provoz A-týmu nemůže dát. Pracujeme na tom, abychom získali strategického partnera, který by nám pomohl s technickými podmínkami, co se týče hřiště, světel a dalšího zařízení,“ podotkl.

„Město nám v úrovni veřejné podpory pomáhá maximálně jak může. Pokud jde o mládež, dostáváme téměř dvanáct milionů korun. Pokud jde o provoz sportovišť – dotace se pohybuje zhruba ve výši třech milionů. Celkově jde asi o 15 milionů ročně, což je významná částka, která umožňuje provoz klubu včetně mládežnického fotbalu, který je na prvoligové úrovni. Městu za tohle patří velký dík,“ uvedl předseda představenstva Marek Hájek.

„Sehnat strategického partnera je jeden z hlavních úkolů, které dlouhodobě máme. Byť je město majoritní vlastník, jeho podpora je ze zákonných důvodů velice omezená. Hledání partnera se intenzivně věnujeme tři roky. Jeden pokus z politických důvodů nevyšel, ale nebereme to tragicky. Chystáme druhý, který připravíme lépe směrem k opozici, abychom nedospěli k politické dehonestaci partnera, ale abychom byli v pozici, kdy by byl akceptovatelný. Hledáme termín, kdy by měl přijet. Zřejmě k tomu dojde v březnu. Mezitím budeme s lídry opozice jednat tak, abychom se nedostali do patové situace,“ vysvětlil.

„Je to klíčové proto, abychom mohli první ligu odehrát s finančním zajištěním. Po sportovní a do velké míry technické stránce budeme připraveni. Z dlouhodobého hlediska ale mikroregion Opavy není schopen bez partnera profinancovat první ligu, aby v ní dlouhodobě působila. Kdybychom postoupili, s bonusy odehrajeme minimálně jeden ročník, ale naším cílem je udržet ligu několik let,“ dodal na závěr.