oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
neděle 27.9., 5.kolo
Jablonec 
od 15:30
 SFC Opava
Rozhovor – Jan Žídek

Jan Žídek o regulérnosti či dohrání ligy: Vidle do toho nehážeme

16.07.2020, autor Redakce
Opava – Kapitán Slezského FC Jan Žídek nerozumí snahám o dohrání už dvakrát přerušené sezony FORTUNA:LIGY. „Regulérnost soutěže už je dávno pryč,“ tvrdí pilíř opavské defenzivy. Co ještě prozradil v zajímavém rozhovoru?

Ve středu večer vyšlo najevo, že v karvinském týmu už není nikdo nakažený koronavirem. Očekával jste to?
Překvapený jsem tím nebyl, kluci byli čtrnáct dní v karanténě. Teď uvidíme, co bude dál. Pokud se rozhodne, že budeme hrát, nic s tím nenaděláme. Teď jsem se bavil v šatně se Zavošem (Pavlem Zavadilem – pozn. red.), že když si přečtete jakýkoliv článek či rozhovor s trenéry, kteří se fotbalu věnovali nebo ho teď dělají, všichni mají stejný názor: Dohrávat je blbost.

Soutěž je už dvakrát přerušená, navíc trénujeme více než sedm měsíců v kuse a během toho jsme odehráli jen sedm nebo osm utkání. Je to šílené fyzicky i psychicky. Dohrát to chtějí jen pánové, kteří nikdy nehráli fotbal, či logicky majitelé klubů jako jsou Brno či Dukla, kterým jde nejvíc o postup do první ligy.

Pokud se bude dohrávat, uděláme všechno pro to, abychom zůstali v první lize. Nedávno jsem ale četl rozhovor s jabloneckým trenérem Petrem Radou a souhlasím s ním od A do Z. Takhle by to mělo být.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA skončila. Druholigové celky tak mají možnost se důkladně připravit na baráž, naopak vy moc prostoru mít nebudete…
K tomu lze říci jen jedno – regulérnost ligy je dávno pryč. Podle mě soutěž nemůže být regulérní už toho důvodu, že některé týmy už začínají přípravu na novou sezonu a my budeme někdy za dva týdny teprve končit tento ročník. Mít po osmi měsících trénování a hraní snad týden volna… To nevím, jestli je správná cesta a nemyslím si, že dokážeme dostatečně zregenerovat. V konečném důsledku to výrazně ovlivní i nadcházející sezonu.

Pokud se bude dohrávat skupina o záchranu, vstoupí do hry týmy jako Sigma Olomouc, Teplice či Zlín, kterým už o nic nejde a zápasy mohou pojmout jako přípravu…
Přesně tak. Píšu si s kluky z Olomouce, kteří se teď válí u moře. Ti budou v podstatě začínat přípravu. My to bereme jako zápasy o život a oni to mohou pojmout jako nějaký pouťák či přáteláček. Bavit se o regulérnosti, to je v tomhle směru úplně mimo. Ještě by mě zajímalo, zda ty týmy půjdou znovu na testy před případným dohráním soutěže.

Padaly návrhy, že by se FORTUNA:LIGA mohla rozšířit o vítěze FNL z Pardubic, případně o další tým tak, aby v následující sezoně hrálo nejvyšší soutěž 18 mužstev. Co na to říkáte?
Četl jsem různé názory a myslím, že kdyby příští sezonu hrálo ligu osmnáct týmů, nikomu by to nevadilo. S tím, že by postoupily Pardubice a Brno s Duklou by se mezi sebou popraly o postup. Podle mě by to bylo nejpřijatelnější rozhodnutí pro všechny.

Pokud by se to tak v pátek rozhodlo, bylo by i dost času na regeneraci a odpočinek. Ale představa, že budeme mít po sezoně týden pauzu a hned za dva týdny budeme hrát ostrý zápas, je naprosto šílená. Začali jsme loni v červenci a sezona skončí v srpnu. Trvá přes rok, celé je to bláznivé.

Majitel příbramského klubu Jaroslav Starka uvedl, že si nedovede představit poslat hráče na utkání do Karviné, největšího ohniska nákazy COVID-19 v Česku. Vy byste si to dokázal představit?
Naprosto tomu rozumím. Taky by se mi tam moc nechtělo, protože mám doma malé dítě a žiji s rodiči, kteří jsou rizikovou skupinou. Musíme se dívat i na zdraví, vždyť to je nejdůležitější. Mám ale pocit, že o všem rozhodují lidé, kterým se v hlavě točí jen penízky a hráči nebo jejich rodiny je vůbec nezajímají. Nejde jen o mě, že bych se třeba nakazil. Pokud ano, asi se s tím poperu, protože jsem fyzicky silný, ale jde o ostatní. Nedovedu si představit, že bych teď jel do Karviné.

V karanténě skončil i třetiligový Hlučín, který se nachází nedaleko od Opavy…
Četl jsem to na Deníku, že tam snad byl jeden nakažený a teď jsou v karanténě. Pro příští sezonu se musí určit jasná pravidla. Někteří se totiž ošívají tím, že týmy, které budou v lize na padáka, vždy udělají něco takového a budou koronavirus používat jako berličku. Pokud se ale nastaví jasná pravidla, jak to tohle řešit, problém to nebude, protože koronavirus asi jen tak nevymizí.

Objevují se i názory, že právě Opavě by se tohle hodilo. Co vy na to?
Takhle asi mluví někteří lidé, ale to mě nezajímá. My do toho žádné vidle nehážeme, protože pořád trénujeme. Jedeme v kuse. Kdybychom do toho vidle hodili, dávno sedíme někde na dovolené. Pořád tvrdě pracujeme, měli jsme už snad milion tréninků. Je to nekonečné.Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies