oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 15.5., 32.kolo
SFC Opava 
15:00
 Olomouc

I my chceme hrát! Opavští fotbalisté podporují otevřený dopis premiérovi

30.10.2020, autor Redakce
Opava – K otevřenému dopisu panu předsedovi Vlády ČR Andreji Babišovi se připojili hráči a kapitáni všech osmnácti klubů FORTUNA:LIGY včetně Slezského FC.

„Plně se ztotožňuji se zněním dopisu. Všichni si přejeme, abychom se mohli co nejdříve vrátit ke hře, kterou tolik milujeme. Je dobře, že můžeme trénovat, ale neustále setrvávat v tréninkovém procesu, aniž bychom mohli hrát zápasy, je fyzicky i psychicky velice náročné,“ říká Jan Žídek.

„Stejně jako všechny další ligové kluby i my ve Slezském FC si plně uvědomujeme vážnost současné epidemiologické situace v Česku. I proto v maximální možné míře dodržujeme striktní hygienická pravidla a opatření. Před zápasy pravidelně podstupujeme testy a jsem přesvědčen, že opětovný start soutěže nepředstavuje vážné bezpečnostní riziko,“ pokračuje opavský kapitán.

„Fotbal chybí nejenom nám, ale hlavně fanouškům. Věřím, že restart ligy bude pro všechny znamením lepších zítřků. Diváky aspoň na chvíli zbaví starostí i strastí nynější doby a pomůže zprostředkovat radost, dobrou náladu i naději, kterou nyní tolik potřebujeme,“ dodává Žídek.

Otevřený dopis kapitánů profesionálních klubů a reprezentace předsedovi Vlády ČR

Vážený pane předsedo vlády, dovolte nám se v současné nelehké situaci obrátit přímo na Vás a popsat Vám tíživou realitu, ve které se nejenom my, naše kluby, ale celý profesionální fotbal v České republice nachází. Jak jistě víte, na jaře letošního kalendářního roku došlo k přerušení první a druhé ligy. Následně Ligová fotbalová asociace a její členské kluby přijaly přísná a složitá opatření k tomu, abychom byli my všichni schopni soutěže dohrát. Až na jednotky utkání se tak podařilo.

V aktuální sezóně dodržujeme striktní hygienická pravidla protokolu Ligové fotbalové asociace a protokolu Return to play UEFA, absolvujeme před každým utkáním PCR testy, častokrát jsme byli nuceni své nejbližší opustit a dobrovolně se uchýlit do izolace za účelem maximální eliminace možné nákazy, a to vše s cílem nijak neohrozit sportovní přípravu svých týmů a minimalizovat možnost šíření onemocnění COVID-19 ve fotbalovém prostředí. Jsme přesvědčeni, ze prostředí profesionální fotbalové ligy je v tomto směru ojedinělé a není nám známo, že podobná opatření jsou aplikována v jiných oblastech. V dnešní složité době jsme si samozřejmě plně vědomi, že současná negativní epidemiologická situace v České republice si žádá i mimořádná opatření. Jsme však přesvědčeni, že v případě aplikování uvedených opatření, nepředstavuje pokračování profesionálních fotbalových soutěží žádné materiální riziko z hlediska šíření onemocnění COVID-19 a zhoršování epidemiologické situace v ČR. Naopak nemožnost využívat zázemí stadionu je z hlediska naší sportovní přípravy zdravotním rizikem.

Zatímco ostatní profesionální soutěže v Evropě pokračují alespoň v omezeném režimu, nám umožněno vykonávat soutěžní činnost bohužel není, což má negativní dopad nejen na sportovní výkonnost jednotlivých hráčů a narušení sportovního rozvoje mladých hráčů, ale také na reprezentaci České republiky v pohárové Evropě, taktéž s návazností na utkání české fotbalové reprezentace.

Jsme zástupci klubů, které aktuálně absolvují utkání základní skupiny Evropské ligy UEFA. Je nutné zdůraznit, že ze sportovního hlediska jsou naše kluby přerušením profesionálních soutěží zcela zásadním způsobem znevýhodněny oproti svým soupeřům. Přímým a bohužel dlouhodobým důsledkem případného neúspěchu českých zástupců pak bude snížení koeficientu českých klubů, který je v dalších letech rozhodující pro nasazování celků z jednotlivých zemí do evropských pohárů.

V neposlední řadě bychom rádi vzpomněli na fanoušky jednotlivých fotbalových klubů. Věříme, že sledování soutěžních utkání prostřednictvím televizního vysílání může v době, kdy je většina občanů této země omezena ve svých běžných činnostech, znamenat nejenom naději, ale také pozitivní zážitek, díky němuž budou současnou situaci snášet daleko lépe.

Tímto bychom Vás rádi požádali o přehodnocení stanoviska směrem k profesionálním fotbalovým soutěžím a ke znovuspuštění FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY a umožnění plnohodnotné tréninkové činnosti.

S úctou

Bořek Dočkal, kapitán AC Sparta Praha a fotbalové reprezentace ČR

Jan Bořil, kapitán SK Slavia Praha

Jan Mikula, kapitán FC Slovan Liberec

Roman Hubník, kapitán SK Sigma Olomouc

Kamil Vacek, za kabinu Bohemians Praha 1905

Jakub Mareš, kapitán FK Teplice

Marek Janečka, kapitán MFK Karviná

Za kabinu FC Viktoria Plzeň hráči: Jakub Brabec, Aleš Hruška a David Limberský

Tomáš Hübschman, kapitán FK Jablonec

Za kabinu FC FASTAV Zlín hráči: Petr Jiráček, Tomáš Poznar a Stanislav Dostál

Jaroslav Drobný, kapitán SK Dynamo České Budějovice

Hráči klubu FK Mladá Boleslav

Vlastimil Daníček, kapitán 1. FC Slovácko

Pavel Dreksa, kapitán FC Zbrojovka Brno

Hráči klubu 1. FK Příbram

Hráči klubu Slezský FC Opava

Hráči klubu FK Pardubice

Hráči klubu FC Baník OstravaPro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies