oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 5.3., 17.kolo
Vyškov 
14:30
 SFC Opava

Rataje čeká severská výzva, na hostování ho získal norský mistr

12.05.2021, autor Redakce
Opava – Mladý útočník Tomáš Rataj bude do konce kalendářního roku hostovat v Norsku. Odchovance Slezského FC si vyhlédl vítěz norské nejvyšší soutěže – FK Bodö/Glimt.

Osmnáctiletý fotbalista bude v norském klubu působit formou hostování do konce letošního roku, součástí podmínek transferu je také opce na případný přestup. „Jsem přesvědčený o tom, že pro Ratyho rozvoj, i reklamu celého klubu je to výborná věc, navíc za zajímavých finančních podmínek,“ říká kouč Slezského FC Radoslav Kováč.

„Raty udělal za poslední rok obrovský progres – silově i rychlostně. Má výbornou figuru, je to mladý kluk ročníku 2003. Samozřejmě má i nedostatky, ale bude mít opravdu špičkové podmínky pro svůj rozvoj. Zároveň jde o další důkaz, že práce s mládeží se tady dělá dobře a má obrovský smysl. Velkou zásluhu na tom mají všichni trenéři. Ratymu přejeme hodně štěstí, aby uspěl,“ dodává jedním dechem.

„Mohu potvrdit zprávu, že dnes byly ze strany představenstva klubu dojednány a odsouhlaseny poslední detaily a podmínky transfera Tomáše Rataje do norského klubu. Detaily smlouvy nebudeme zveřejňovat, nicméně jde o hostování do konce kalendářního roku s tím, že norský klub bude mít následně možnost uplatnit opci na přestup. Věříme, že se Tomášovi podaří v nabitém kádru prosadit a bude mít prostor naplno ukázat, co v něm dřímá. Za náš klub mu přejeme hodně zdaru, pevné zdraví a ať se mu v severském klubu daří rozvíjet jeho fotbalové umění i jazykové znalosti,“ říká předseda představenstva SFC Zdeněk Viktorin.

K přesunu Tomáše Rataje do Norska se vyjádřil také Roman Brulík, předseda představenstva agentury RBR SportConsult, která opavské odchovance zastupuje: „Pro Tomáše je to mimořádná šance, jak se opět posunout dál v jeho kariéře. Za poslední rok udělal za přispění trenéra Kováče a celého realizačního týmu SFC výrazný výkonnostní pokrok. Zároveň si velice vážíme pozitivního přístupu opavského klubu v celé záležitosti. Mít možnost pracovat na svém rozvoji v kabině mistra norské ligy je pro osmnáctiletého kluka z Opavy obrovskou příležitostí.“

Raty se trefil v 17 letech a drží klubový rekord

Tomáš Rataj prošel mládežnickými kategoriemi opavského klubu, v aktuální ročníku FORTUNA:LIGY si vybojoval pevné místo v kádru A-mužstva. V české nejvyšší soutěži má na svém kontě zatím 17 startů, na hřišti strávil v součtu 489 minut.

Dravý a rychlostně velmi dobře vybavený útočník v podzimním duelu s Mladou Boleslaví (2:2) zaznamenal také svou premiérovou – a zatím jedinou – trefu mezi elitou. „Splnil jsem si takový sen,“ usmíval se opavský odchovanec po první ligové brance.

Ve FORTUNA:LIZE poprvé skóroval ve věku 17 let, 8 měsíců a 21 dní, čímž překonal dlouholetý klubový rekord, který do té doby držel někdejší vynikající záložník a nynější sekretář SFC Lumír Sedláček. Ten skóroval krátce po 19. narozeninách.

Kam má Raty namířeno? Skoro až na polární kruh

Teď kroky Tomáše Rataje povedou na sever Evropy, konkrétně do norského města Bodö, které se nachází nedaleko (zhruba 90 km) polárního kruhu. Ve městě sídlí FK Bodö/Glimt.

Tradiční klub, který byl založen v roce 1916, se před čtyřmi lety vrátil do norské nejvyšší soutěže. Tamní celek v první sezoně po návratu do norské Eliteserien obsadil 11. příčku, hned v dalším roce skončil druhý za vítězným Modle a loni se stal norským mistrem se suverénním náskokem 19 bodů.

V nadcházejícím ročníku si tak Bodö/Glimt, který se specializuje na práci s mladými talentovanými fotbalisty, zahraje předkolo Ligy mistrů.

Hodně štěstí, Raty! Držíme palce!Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies