oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 2.7., příp.
SFC Opava 2
Pov. Bystrica 2
středa 6.7., příp.
SFC Opava 
11:00
 Jastrzebie

Roman West novým šéftrenérem mládeže SFC

20.05.2021, autor Redakce | FOTO: Eliška Žídková, sfc.cz
Opava – Sportovní centrum mládeže Slezského FC Opava má nového šéftrenéra. Stal se jím Roman West, který v této pozici nahradil Lubomíra Hrabinu. West bude zároveň i hlavním trenérem opavské devatenáctky.

„Jednání jsme vedli delší dobu. S Romanem jsme několikrát seděli a shodli jsme se na tom, jakým směrem bychom se chtěli ubírat a posunout naši mládežnickou základnou. Roman má několikaletou trenérskou praxi a bohaté zkušenosti s mládežnickým fotbalem, což byl samozřejmě jeden ze zásadních předpokladů, který při pohovorech s kandidáty rozhodl pro něj,“ vysvětluje manažer mládeže SFC Zdeněk Pospěch.

„Od příchodu Romana si slibujeme zkvalitnění procesu rozvoje mládeže i užší spolupráci a komunikaci napříč všemi mládežnickými trenéry. Věřím, že naše spolupráce s Romanem Westem bude úspěšná,“ přeje si. 

Na pozici vedoucího SCM a hlavního trenéra devatenáctky končí Lubomír Hrabina, jeho asistent Ladislav Bártek i asistent u osmnáctky Vilém Axmann. „Vůči nim cítím velký dluh. Speciálně Luboš Hrabina s Vildou Axmannem pro tento klub pracovali spoustu let. Všem i Láďovi Bartkovi patří velké poděkování za jejich přínos při rozvoji naší mládeže. Podíleli se tady na budování úplných základů mládežnického fotbalu. Zvenčí to možná vypadá, že byli nuceni odejít, ale my jsme pouze chtěli změnit směr, jakým se budeme dále ubírat. Nyní je samozřejmě brzo, ale rád bych, aby tady mohli předávat zkušenosti dál. Dveře pro spolupráci u nás mají stále otevřené,“ říká bývalý reprezentant. 

„Zároveň bych rád poděkoval všem podporovatelům našich mládežnických celků – v první řadě statutárnímu městu Opava, Moravskoslezskému kraji, Fotbalové asociaci ČR, Národní sportovní agentuře a všem našim dalším partnerům ze soukromého sektoru za jejich podporu, které si velice vážíme,“ doplňuje Zdeněk Pospěch.

Roman West: Těším se na spolupráci, budu maximálně náročný

Sportovní centrum mládeže SFC tak má nově pod palcem Roman West, jenž naposledy trénoval třetiligový Hlučín. Předtím působil ve Vítkovicích, v mládeži ostravského Baníku, vedl i ligový dorost Karviné. Teď ho čeká opavská výzva.

„Měl jsem různé nabídky, o kterých jsem vážně přemýšlel. V Hlučíně, kde jsem působil naposledy, jsem měl platnou smlouvu a docela se nám v MSFL dařilo, takže jsem hodně zvažoval, co dál. Nakonec jsem se rozhodl pro Opavu,“ říká Roman West na úvod.

Co rozhodlo pro Slezský FC? „Hlavně to, jací lidé v opavské mládeži pracují. Nejdu do neznáma. U dorostu jsou kluci, které jsem měl ve druhé lize ve Vítkovicích – Mikes (David Mikula - pozn. red.) a Mety (František Metelka), kteří mi tam dělali hrající asistenty. Byl tam i Tomáš Mrázek. Tyhle kluky beru jako Opaváky, kteří jsou bývalými hráči, a bydlí tady. Kdo jiný by měl mladým hráčům předávat zkušenosti a být jim vzorem, aby se prosadili. Tohle jsou správní lidé. Dobře se známe. Víme, co od sebe čekat,“ pokračuje.

„Když půjdu níže, šéftrenérem SpSM je Honza Hruška, jehož otec nás kdysi trénoval v Kravařích. Jsou tady další kluci, které znám, jako Radek Jaška či kondičák Martin Jendželovský. Beru si k sobě jako asistenta Davida Baiera, který je velký fanoušek SFC, dlouho dělal u přípravek a pro klub by dýchal. Rád bych zapojil i Ondru Malohlavu. Dovedu si představit opravdu dobrou spolupráci. Navíc je tady Zdeněk Pospěch. Odchovanec Opavy s bohatými hráčskými zkušenostmi, který dosáhl na vrchol. Byl v reprezentaci, zahrál si Bundesligu. To je další člověk, kvůli kterému mě lákalo opavskou nabídku přijmout. Rád si vyslechnu jeho názory a obohatím se o jeho myšlenky,“ tvrdí West. 

Slezský FC dbá na pečlivou práci s talenty, kterou by devětatřicetiletý ambiciózní kouč rád posunul. „Opava má kvalitní odchovance. Filip Souček přestoupil do Sparty, teď naposledy šel Tomáš Rataj do Norska. Tohle by měla být ta největší inspirace pro mladé kluky. V áčku jsou Dalibor Večerka, Denis Kramář a další hráči. Odchovanci mají tady v Opavě cestu do áčka otevřenou více než kdekoliv jinde. Měli tady velkou šanci hrát v první lize a teď o patro níž budou mít možná ještě větší příležitost. Mají to jako na dlani a zda se prosadí, záleží na jejich přístupu, odhodlání a obětování. Mohu říct, že budu maximálně náročný, aby se to mladým klukům povedlo,“ dodává Roman West.