oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
Rozhovor – Pavel Zavadil

Bude to lepší a lepší, cítí Zavadil. Volá po větší odvaze

24.07.2018, autor Redakce | FOTO: Deník / František Géla
Praha – Na hřišti patřil k nejlepším hráčům. Pavel Zavadil předvedl na půdě pražské Sparty špičkový výkon. Do opavské hry vnesl klid. Když to bylo potřeba, dokázal podržet balon. Nekazil, usměrňoval spoluhráče a občas dokonce vytáhl úspěšné obranné skluzy. Zkrátka lídr každým coulem.

Pavle, první zápas na Spartě jste prohráli, nicméně výkon jste podali velmi sympatický. Cítíte to podobně?
Myslím si, že jsme do utkání vstoupili velmi dobře. První poločas snesl parametry. Byl to vyrovnaný souboj, kdy Sparta měla snad jednu šanci a nějaké dva, tři závary. To jsme ale měli i my a klidně jsme mohli dát gól. Chybělo nám trošku klidu vepředu.

Ve druhé půli jsme byli málo odvážní směrem dopředu. Měli jsme tomu dát víc. Chvíli to ještě vydržet, Sparta by byla hodně nervózní a mohl z toho být lepší výsledek. Pro nás by to mělo být povzbuzení do dalších zápasů, že se můžeme měřit i s nejlepšími hráči.

Přežili jste několik standardek Sparty, a pak jste dostali gól takřka z ničeho. Jak to zamává s mužstvem?
Je to pravda. Ve druhém poločase snad neměli ani jednu střelu na bránu. Se standardkami, které měli, jsme si poradili velmi dobře. Škoda toho momentu. Té střele šlo zabránit už předtím. Měli jsme se lépe naposouvat a nenechat Kangu, aby si takhle připravil balon a střílel.

Snažili jste se hrát odvážně. Žádný autobus jste před bránou nezaparkovali…
Už před zápasem jsme si řekli, že by to pro nás byl velký průser, kdybychom k tomu takhle přistoupili. Naopak jsme chtěli do utkání vstoupit tak, jak jsme se prezentovali v zápasech předtím. Naším stylem a hrou. Myslím si, že se nám to jakžtakž dařilo a měli jsme velmi dobrou organizaci hry. Spartu jsme do ničeho nepouštěli a naopak, když jsme měli balon, snažili jsme se hrát konstruktivně a kombinovat.

Kolikrát jsme se vepředu dostali do dobrých situací, ale možná jsme chtěli až zbytečně moc rychle zakončit. Ve finále nám chyběl klid, kdy jsme ho dřív měli. To je ale první liga. My musíme jít stejnou cestou dál a zlepšit se ve finálce, abychom dávali góly.

Rychle jsme chytili tempo první ligy

Klid ale asi moc natrénovat nejde, ne?
Pro nás všechny, a hlavně pro kluky, kteří hráli první zápas, to bylo těžké utkání. Popasovali se s tím ale velice dobře. Vzpomínám si, když jsem začínal a měl jsem první zápas, byl jsem daleko nervóznější než oni. Samozřejmě byla jiná doba, dneska už je to trochu odlišné, ale přístup od každého byl velmi dobrý. Rychle jsme chytili tempo hry, které je daleko vyšší než ve druhé lize. Týká se to soubojů, agresivity i rychlosti. Tohle jsme chytili, ale ve druhém poločase jsme měli malou odvahu směrem do ofenzivy.

V Praze vás podporovalo zhruba čtrnáct stovek fanoušků. To je nádhera, že?
Už před zápasem byly informace, že v Praze bude vynikající atmosféra. Když jde člověk na rozcvičku a vidí, že nás přijelo z Opavy podpořit tolik fanoušků a parádní atmosféru udělají už při rozcvičce, je to fantastický pocit. Bylo to vidět už od začátku. Naši fanoušci velkou měrou přispěli k výborné atmosféře.

Co se vám honilo hlavou, když jste stál po zápase pod opavským kotlem? Víte, že jste odvedli dobrý výkon, přesto jste prohráli, ale fanoušci vám tleskají…
Po zápase, kdy má člověk nějaký pocit, ale prohraje, je to trochu frustrující. Jde ale o první utkání a my se máme od čeho odrazit. Nemáme hlavy dole. Myslím si, že tohle nám velí koukat se dopředu a bojovat dál.

Musíme být chytřejší a odvážnější

Vnímáte hlasy veřejnosti, která bere Opavu jako velké oživení ligy – jednak kvůli atraktivnímu stylu hry, zadruhé díky skvělým fanouškům?
Je vidět, že veřejnost a fotbalové okolí má přehled o tom, jak se Opava dva roky prezentovala, a jakou cestou jsme šli. Na to je velká chvála. Všichni ví, že Opava je fotbalové město, kde jsou lidi po fotbale hladoví. Teď je tady první liga, takže se zájem o fotbal ještě znásobí, což je jen dobře. Do ligy patříme, ať už tím, že jsme si to vykopali, ale i obrovskou fanouškovskou základnou.

Co vám říkají kamarádi a známí z fotbalového prostředí?
S pár lidmi jsem se bavil. S těmi, kteří byli na stadionu, jsem pár slov prohodil. Musím říct, že měli pozitivní dojmy. Říkali, že se na to dívalo dobře, a že se na Spartě takhle moc mančaftů neprezentuje – tím, že chtějí hrát a nezalezou. Tak, jak jsem tam kolikrát dřív hrával já a utkání se mnohdy nezvládlo tím, že hráči byli opravdu posr..í. Dřív nás Sparta přejela, teď to tak není. Bude to lepší a lepší.

Nyní je pro vás asi klíčové odrazit se od maličkostí, že? Vstřelit první gól, udělat bod, nebo nejlépe vyhrát…
Přesně tak. Bylo by samozřejmě dobré dát první gól, kdy to pak z každého na hřišti spadne a hraje se daleko líp. Musíme tomu jít naproti tím, že budeme chytřejší a odvážnější.

V sobotu na brněnském stadionu hostíte Zlín. S čím do zápasu jdete?
Zlín odehrál velmi dobrý první zápas, kdy prohrával, a nakonec ho obrátil na svou stranu. Bude to těžké utkání, ale my do toho musíme jít za každou cenu s tím, že jdeme vyhrát. Chceme udělat dobrý výsledek a prezentovat se hrou, na kterou chceme dál navazovat. Musíme na tom pracovat každý den.Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies