oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 7.8., 3.kolo
SFC Opava 
17:00
 Vyškov

Česká liga je krok vpřed, libuje si Bernadina. Jak vzpomíná na akademii PSV?

14.01.2019, autor Redakce | FOTO: Jaroslav Rovňan, sfc.cz
Opava – Na to, že má 23 let, už toho prožil v kariéře mnoho. Nová ofenzivní akvizice Slezského FC Endy Opoku Bernadina prošla vyhlášenou akademií nizozemského PSV Eindhoven, zahrála si ve Waalwijku a dobré jméno si udělala i na Slovensku. Teď před dravým mladíkem stojí výzva v podobě SFC.

Jaké jsou jeho první dojmy z opavského angažmá? „Co jsem měl zatím možnost vidět, mám jen pozitivní dojmy. Opava je sympatický klub. Navíc hrát první českou ligu je pro mě dobrý krok. O vaší lize mám přehled. Už se těším na start jarní sezony,“ hlásí zvesela.

Pro rozhovor raději navrhuje angličtinu, byť umí solidně i slovensky. „Trošičku umím, ale ne moc dobře. Rozumím docela dobře, ale s mluvením je to horší. Upřednostňuji angličtinu. Je to pro mě jednodušší,“ vysvětluje. Opavské kabině, kde jsou cizinci pouze Marko Radić a Bidje Manzia, se ale chce přizpůsobit. „Určitě, budu se snažit. Samozřejmě v tom nejsem perfektní, ale jsem rád, že něco málo slovensky umím. Komunikace je důležitá na hřišti i mimo něj,“ uvědomuje si borec, který naposledy působil v Podbrezové.

„Z ní si odnáším řadu zkušeností. Měl jsem příležitost zahrát si nejvyšší slovenskou soutěž. Bylo to dobré pro můj rozvoj a teď jsem mohl udělat krok nahoru,“ pochvaluje si. Trenčín v minulosti přivedl na Slovensko řadu holandských hráčů. „Ano, majitel Trenčína (Tscheu La Ling – pozn. red.) je Nizozemec, takže díky jeho napojení na Nizozemí tam bylo tolik hráčů,“ povídá. Sám se v trenčínském hledáčku neocitl? „Ne, ne. Jen jsem proti nim hrál,“ směje se třiadvacetiletý mladík.

Angažmá ve Slezsku bere jako další výrazný posun v kariéře. „Určitě je to krok vpřed. Přece jen úroveň české ligy je o něco vyšší než té slovenské. Jsou tady týmy, které pravidelně hrají Ligu mistrů nebo Evropskou ligu,“ porovnává.

V Eindhovenu si zahrál s Hendrixem

Endy Opoku Bernadina má za sebou sedm let ve slavné akademii PSV Eindhoven. Klubu, kde v současné době působí i český talent Michal Sadílek. „Jojo, pár let jsem tam byl. Pak jsem šel do akademie Twente. PSV je v Holandsku velkoklub a tamní akademie je obrovská. Vzešla z ní spousta slavných hráčů a stále produkuje řadu talentů. Když vyjdete z akademie PSV, máte velkou šanci prosadit se ve fotbale. A je jedno, jestli zrovna v Eindhovenu, nebo v jiném klubu,“ tvrdí nizozemský fotbalista s ghanskými kořeny.

„Začal jsem tam brzy ještě jako mladý kluk a naštěstí se mi podařilo dostat se i do týmů kategorie U17 a U19. Pak jsem šel do dalšího klubu, ale byla to cenná zkušenost. Jsem ročník 1995, ale zahrál jsem si párkrát také s ročníkem ´94. Měl jsem možnost hrát třeba s Jorritem Hendrixem, který v PSV stále hraje,“ připomíná spolupráci s nizozemským reprezentantem.

Volný čas? Relax i četba knížek

Generální manažer Slezského FC Alois Grussmann si pochvaluje univerzálnost Bernadiny, který může nastupovat v útoku, na pozici podhrotového hráče i na kraji. Kde se ale nová posila Opavy cítí nejlépe? „Abych byl upřímný, pozice, kde se cítím nejlépe je devítka. Rád ale hraji ve dvojici s dalším útočníkem na hrotu,“ přiznává.

A co ho baví ve volném čase? „Teď před sezonou nás určitě čeká spousta těžké práce, takže je potřeba i odpočívat. Mám rád relax, ale rád se i protáhnu a zacvičím si, nebo si přečtu nějakou knížku,“ uzavírá s úsměvem fotbalista, který bude ve Slezském FC oblékat dres s číslem 12 a jmenovkou Opoku.Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies