oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 17.4., 27.kolo
Mladá Boleslav 
14:00
 SFC Opava

Kondiční kouč Hampel: Zátěž se snažíme zvyšovat po celý rok

30.12.2020, autor Redakce
Opava – Fotbalisté Slezského FC už brzy zahájí společnou přípravu před startem jarní části FORTUNA:LIGY. Vzhledem k nabité termínovce je zimní pauza kraťoučká – vždyť už 16. ledna čeká opavský tým ostrý ligový zápas se Zlínem. Na ladění tedy příliš času nezbývá. Jak bude příprava, jejíž hlavní část absolvuje tým v Portugalsku, vypadat? To nastínil kondiční kouč SFC Michal Hampel.

Pro opavský tým skončil podzim předčasně poté, co Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje rozhodla o nařízení mimořádných karanténních opatření ve Slezském FC.

„Část kluků už byla 16. prosince v karanténě, po návratu z utkání v Liberci jsme znovu absolvovali testy, přidali se k nim další a poté jsme šli všichni do karantény. Kluci, kteří byli negativní, měli alespoň silové programy. U kluků, kteří byli pozitivní, záleželo na jejich zdravotním stavu,“ říká na úvod Michal Hampel.

Po svátcích už fotbalisté začali s tréninkem, do akce půjdou poprvé společně opět až po Novém roce. „Vzhledem k tomu, že jsme skončili o týden dřív, se nám trochu změnily plány. Rozhodli jsme se, že uděláme „předpřípravu“, která začala 28. prosince. Kluci mají nachystaný kondiční plán. Samozřejmě vše je odvislé od jejich zdravotního stavu, protože pozitivních jsme měli opravdu hodně. Pak už rozběhneme společnou přípravu,“ pokračuje opavský kondiční trenér.

Jak bude vypadat start společné přípravy? „Jako každou zimu začínáme fyzickými testy. Potřebujeme vědět, jak na tom kluci jsou. Musíme znát metabolické ukazatele, pásma tréninkového zatížení a podobně, abychom mohli připravit a vyladit tréninkové plány,“ vysvětluje.

Výprava SFC už v neděli odletí do Portugalska, kde absolvuje desetidenní soustředění. „Obrovskou výhodu vidím ve změně klimatu a přípravě na kvalitních travnatých plochách. Teplé klima je pozitivum i z hlediska zdravotního stavu hráčů. Vracíme se 12. ledna, což je z hlediska změny prostředí hraniční, ale kluci ví, jak o sebe mají pečovat. Jsme rádi, že můžeme na toto soustředění vyrazit,“ přiznává Michal Hampel.

Lze očekávat i změny v kádru. Pokud se v Opavě objeví nové tváře, kteří neabsolvují fyzické testy, má kondiční trenér složitější pozici – ale ne neřešitelnou. „Pokud dorazí hráč z jiných klubů, většinou se kontaktuji s kondičáky daného týmu, kteří jsou mi schopni předat detailní informace o hráči. Navzájem si takhle pomáháme, nikdy s tím nebyl žádný problém,“ ujišťuje.

Zimní přestávka je letos extrémně krátká. „I pro mě je to něco nového, ale snažíme se progresivně zvyšovat zátěž v průběhu celého roku. Nebereme to tak jako třeba ještě za mé hráčské kariéry, kdy příprava trvala dvě měsíce, my jsme bez balonu nabírali objem dva, tři týdny v kuse a zátěž se postupně snižovala. Teď se ji naopak snažíme progresivně zvyšovat po celý rok, a to ve tří až čtyřtýdenních mikrocyklech, ať hráčům, jak se říká, „nedojde“ na konci sezony,“ dodává na závěr někdejší vynikající útočník.Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies