Představení sobotního soupeře: FC FASTAV Zlín

21. 3. 2013

Slezský FC Opava v utkání 20. kola Fotbalové národní ligy hostí soupeře ze Zlína, který se momentálně nachází na 7. místě v tabulce. Ševci v prvním jarním kole podlehli na hřišti Bohemians Praha 1905 gólem ze sedmé minuty nastavení, následně doma porazili 3:1 silné Znojmo.

Při prvním vzájemném utkání na půdě Zlína si na opavské lavičce odbyl premiéru trenér David Vavruška. Slezský FC se ujal vedení po Sedláčkově proměněném pokutovému kopu, domácí vyrovnali taktéž z penalty díky svému nejlepšímu střelci Železníkovi. Ve druhé půli poslal Radzinevičius Opavu zpět do vedení, ale deset minut před koncem vyrovnal na konečných 2:2 trefou z přímého kopu záložník Polách.

Zlínský fotbalový klub byl založen roku 1919 a brzy navázal spolupráci s firmou Baťa. Roku 1932 se stal mistrem Hanácké fotbalové župy, o čtyři roky později postoupil do nejvyšší soutěže. Po druhé světové válce potkalo klub období častého střídání soutěží. V roce 1958 vznikl sloučením Spartaku a Jiskry klub TJ Gottwaldov. Návrat do nejvyšší soutěže se ševcům povedl roku 1969. Hned v první sezóně mezi elitou se klubu podařilo vyhrát Československý pohár, Gottwaldov si tak zahrál v Poháru vítězů pohárů proti PSV Eindhoven.

Po tomto úspěchu však následoval sestup, návratu do nejvyšší soutěže se Zlín dočkal až po rozdělení Československa. V první lize působil klub tři roky, poté jej čekalo šest let ve druhé lize. Po postupu v roce 2002 následovala úspěšná léta v Gambrinus lize. Zlín se prezentoval také kvalitními výkony v Poháru Intertoto, v němž vyhrál na hřišti Atlétika Madrid. Od sestupu v roce 2009 hraje Zlín druhou nejvyšší soutěž.

V současnosti nese klub název FC FASTAV Zlín. V jeho kádru nalezneme hned několik zkušených hráčů. Obraně šéfuje Zdeněk Kroča, kapitánem týmu je Tomáš Polách, jenž odehrál 269 zápasů v Gambrinus lize. Na levé straně hřiště nastupuje Bronislav Červenka, který se v létě vrátil do Zlína po pětiletém působení v ázerbajdžánském Interu Baku.

Trenérem zlínského týmu je Marek Kalivoda, jenž v průběhu podzimu nahradil Aleše Křečka. Na lavičce mu pomáhají dva muži, kteří se objevili v opavském dresu. Asistentem trenéra je Jaroslav Švach, jenž ve Slezském FC hostoval na jaře 2008. Zlínské brankáře trénuje Otakar Novák, který ještě na podzim působil jako hráč v Opavě.