oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
úterý 26.6., příp.
Nitra 
od  
 SFC Opava
Preview: Karviná - SFC Opava

Velké derby je tady. Slezský FC se představí v Karviné

04.09.2015, autor Redakce
O P A V A - Naše áčko si během posledních dvou týdnů dalo od Fotbalové národní ligy oraz. Naposledy se v druholigových bojích ocitlo na Žižkově s Vyšehradem, kde remizovalo 0:0. O minulém víkendu si svěřenci trenéra Jana Baránka v poměrně nezáživném duelu nejtěsnější možnou výhrou vybojovali účast ve třetím kole MOL Cupu, když zdolali Hlučín. V sobotu 5. září od 17 hodin se vrátí do reality FNL. Na Kovoně se totiž utkají s Karvinou.

Z mnoha úhlů pohledu půjde o velmi pikantní souboj. Oba týmy jsou sousedy v tabulce, na kontě mají shodně osm bodů a dělí je vlastně jen rozdíl ve skóre. Znamenitá je zejména karvinská defenziva. Ve čtyřech zatím odehraných kolech obdržela pouze jedinou branku. Jak by také ne. Jan Růžička, Mihailo Jovanovič, Pavel Dreksa a také Pavel Eismann jsou zkušení borci, kteří už něco odkopali. V bráně jim navíc kryje záda spolehlivý Branislav Pindroch.

Jedinou branku Karviná inkasovala ve druhém kole na hřišti Znojma. Vstřelil ji Rostislav Šamánek a od té doby, pokud dobře počítáme, na něj 262 minut nikdo nevyzrál. Pro Opavské je to upozornění a zároveň velká výzva. Pod trenérem Jozefem Weberem, který usedl na trenérskou stolici v loňském roce, se Karviné poměrně daří. Prezentuje se líbivým a útočně laděným fotbalem.

Před zahájením letošního ročníku dokonce byla pasována na černého koně celé soutěže, který by mohl pomýšlet na postup. Vysoká kvalita kádru tomu také odpovídá. Ze svého bývalého působiště Bohemians 1905 kouč Weber přivedl kreativního středopolaře Lukáše Budínského, jemuž byla kdysi přisuzována nálepka obrovského talentu, padala dokonce přirovnání s Rosickým a dalšími velikány českého fotbalu.

V nejvyšší soutěži se šikovnému záložníkovi zatím příliš nedařilo, ale ve druhé lize se mu vede o poznání lépe a nikde není řečeno, že by se v budoucnu neposunul o level výš. Momentálně je dokonce se dvěma góly nejlepším karvinským střelcem, a pokud Opava bude chtít uspět, musí si Budínského dobře pohlídat. Umí založit nebezpečnou akci a také dobře vypálit ze střední vzdálenosti.

Dres Karviné ovšem obléká celá řada kvalitních hráčů. Zmínit je třeba také Jaroslava Zeleného, odchovance Hradce Králové, jenž s Votroky slavil také postup do první ligy, a hlavně slovenského útočníka Lubomíra Urgelu. I když v tomto ročníku zatím do černého nezamířil, v uplynulém ročníku zaznamenal více než deset branek a platil za obávaného kanonýra.

V průběhu minulé sezony na sebe Opava s Karvinou měla celkem štěstí. Oba celky se totiž utkaly celkem třikrát. V poháru slavil vítězství Slezský FC, druholigový zápas v Městských sadech pak skončil remízou a na Kovoně Opavští prohráli. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jestli mužstva navzájem dokážou přečíst herní styl protivníka. Náš kouč Jan Baránek je totiž s Jozef Weberem velký kamarád. Výborně se znají po lidské i fotbalové stránce, takže se jen těžko budou něčím překvapovat.

Karvinští se o uplynulém víkendu střetli v rámci poháru s Vítkovicemi a po prvním poločase museli dotahovat dvoubrankové manko. To se jim také povedlo a v penaltovém rozstřelu rozhodl Budínský. Nutno však podotknout, že proti vítkovickému celku dostali příležitost hráči, kteří jinak spíše střídají a nejsou součástí základní sestavy áčka.

Také Opava v Hlučíně dala příležitost fotbalistům, kteří toho zatím v prvním týmu tolik nenahráli. I tak ovšem proti Karviné patrně dojde k několika změnám. Zraněná pata na trávník nejspíš nepustí Zdeňka Pospěcha, navíc se v Hlučíně zranil také Matěj Hrabina, proto je dost možné, že se na pravého beka postaví Jan Schaffartzik a pozici levého křídla zastane Tomáš Machálek, jenž se proti Hlučínu prezentoval velmi dobrým výkonem a po elegantní přihrávce Luboše Horky dokonce vstřelil jediný gól utkání.

Na závěr připojujeme sestavu Karviné z posledního druholigového duelu ve Frýdku-Místku. Dá se očekávat, že proti nám nastoupí obdobná či naprosto stejná základní jedenáctka.

Karviná: Pindroch - Růžička, Dreksa, Jovanović, Eismann - Sedlák - Sivrić, Budínský (90. Vaněk), Moravec (85. Fiala), Zelený - Urgela (75. Juřena).Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies