oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
středa 20.1., 13.kolo
SFC Opava 
18:00
 Sparta

Záchrana? Věříme v ni, jinak bychom tu nebyli, hlásí Kováč se Skácelem

11.06.2020, autor Redakce | FOTO: Eliška Žídková, sfc.cz
Opava – Neváhali ani chvíli a před velkou výzvou neuhnuli. Opavský tým mají po konci Jiřího Balcárka s Miroslavem Paulem za úkol zachránit mezi elitou trenéři Radoslav Kováč s Aloisem Skácelem. Jaké jsou jejich první dojmy a co je potřeba udělat pro to, aby se Slezský FC udržel ve FORTUNA:LIZE?

Trenéři, začneme tradiční otázkou: Jak se zrodil váš příchod do Opavy?

Radek Kováč: Už jsme se bavili po zápase s Bohemkou, kde to výsledkově nevyšlo. Byli jsme osloveni s tím, zda bychom se nebránili případné spolupráci. Zprvu šlo jen o oťukávání s výhledem do dalších sezon, ale nakonec se to upeklo tak, že jsme tady už nyní. Za tuto šanci jsme rádi, je to pro nás velká výzva a uděláme všechno pro to, abychom zachovali první ligu v Opavě.

Alois Skácel: To, co řekl Radek, je jasné – můžu to jen odklepnout (usmívá se). Vracím se tady rád, protože mi tady bylo příjemně. Mám tady spoustu kamarádů, tohle prostředí mám fakt velice rád, ale o to tady teď nejde. Byla nám svěřena obrovská zodpovědnost vůči klubu, jeho partnerům i divákům. Musíme všichni společně vytvořit takové prostředí, abychom mohli vyhrávat.

Brali jste při rozhodování, zda nabídku SFC přijmout, v potaz jeho postavení v prvoligové tabulce?

RK: Já vůbec. Bral jsem to tak, jak to je. Původně jsme sem měli přijít nejdřív až po sezoně, ale akceptoval jsem i možnost, kdyby se to tady nepovedlo a spadlo by se do druhé ligy. Samozřejmě po domácím utkání se Slováckem, které se nevydařilo, se tohle všechno urychlilo.

Pro nás šance stále žije, je před námi šest zápasů a musíme udělat vše pro záchranu. Klub je na prvním místě a Opava do první ligy jednoznačně patří – ať už stadionem, fanouškovskou základnou a podobně. Pro tohle musíme udělat maximum.Lojzo, vy jste tady úspěšné záchranářské boje zažil s devatenáctkou…

AS: Samozřejmě, to sice ano, ale nedá se to vůbec srovnávat. FORTUNA:LIGA je úplně něco jiného. Bavíme se o tom, že reprezentujeme celé město potažmo region. Je to pro nás zavazující, ale nemělo by nás to svazovat. Spíš by to mělo všechny vybudit k tomu, abychom to zvládli.

V neděli hrajeme s Českými Budějovicemi. Co teď nyní udělat, abyste tým rychle nakopli?

RK: Klukům musíme dodat sebedůvěru, protože určitá kvalita tady je. Nemyslím si, že Opava patří na poslední místo. Spíš musíme zvednout sebevědomí týmu – hlavní je, aby kluci věřili tomu, že to můžeme dokázat.

AS: Jednoznačně, kvalita tady bezesporu je. Máme za sebou první trénink s kluky, kteří nehráli na Spartě, a mně se absolutně líbila tréninková kvalita. To, co kluci, předváděli – jaké mají nasazení a zaujetí. Na klucích jde cítit, že jim to není lhostejné, a to je pro nás povzbuzující signál. To, co kluci předváděli na tréninku, musíme dostat do utkání.

RK: Musím říct, že jsem příjemně překvapen z kvality a hlavně tréninkové morálky, která byla super.

AS: A to se bavíme fakt o všech. První dojmy jsou zatím jedině pozitivní. Kluci se do toho snaží dostat nasazením a zarputilostí. Sami cítí, že na záchranu jednoznačně mají.

Opava je pověstná kvalitní prací s mládeží. Dostanou odchovanci v áčku šanci i přesto, že tým hraje o přežití?

RK: Určitě, ale vždycky musíte udělat nějaký mix. Nelze hrát jen s mladými hráči. Jak říkal Lojza, hrajeme o celý region a mladí hráči by to sami nezvládli. Ať už Hary (Štěpán Harazim – pozn. red.) nebo Adam Ščudla, který ve středu nastoupil na Spartě, nebo Rychlajz (Adam Rychlý – pozn. red.) už má taky nějaké ligové zápasy, všichni přesvědčili, že ligu hrát mohou.

Pro nás je to cíl – rozvíjet mladé hráče a prodávat je dál. Vím, že z toho Opava finančně těží a já s mladými hráči pracuji rád. Navíc Lojza tady v mládeži působil a kluky dobře zná. Je krásné, že na to navazuje, a že je tady zpátky. I pro mě je to velká výhoda. Kluky zná mnohem lépe, a to i charakterově.AS: Jak říká Radek, je to jedna z cest, kam by klub měl směřovat. Věk není zásluha. To je prvořadé, a to si musí mladí kluci uvědomit. Nestačí jen potenciál a talent, musí na sobě makat. Pro ně je povzbuzující, že Souček je nahoře, dostal se odsud dál i Janetzký. Teď tady vylézají nahoru Ščudla a další.

Je pro ně výborné, že mohou trénovat se zkušenými ligovými hráči a hned vidí, jaké mají rezervy – že mezi dorosteneckým a mužským fotbalem je obrovský rozdíl. Cesta je ale správná. Mladí tady mají své vzory, a když si k tomu čichnou v dospělém fotbale, je to správná cesta klubu i všech lidí kolem. Mladí tady dostávají šanci, ale opakuji: Věk není zásluha. To si musí uvědomit.

RK: Lojza to říká úplně správně. To, že je kluk mladý, automaticky neznamená, že bude hrát. Zdejší mladí mají kvalitu a víme, že nám mohou pomoci. Kluci už si šanci zasloužili. Samozřejmě nejsou stoprocentně dodělaní hráči, ale když budou pracovat, šanci určitě dostanou.

Rozběhnout buldozer a jet!

V kabině máte Pavla Zavadila, který se vyloženě nabízí jako vaše prodloužená ruka…

RK: Začal jsem s ním hrát před lety ještě v Olomouci. Znám ho dlouho a samozřejmě je pro nás dobře, že práci prodloužené ruky určitě udělá, ale není to jen o něm. Je tam třeba Žiďas (Jan Žídek), Schaffa (Jan Schaffartzik) a další kluci, kteří jsou tady dlouho. Jde celkově o tým.

Jak vidíte šance Slezského FC na záchranu?

RK: My v ní věříme, jinak bychom tu nebyli.

AS: To je naprostý základ. Všichni tomu musí věřit – celý klub. Musí se na tom podílet všichni lidé z klubu.

RK: Musíme jet na jedné vlně, rozběhnout tady buldozer a prostě jet! (směje se)Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies
 
×
Dnes v 18:00 |
Slezský FC Opava
AC Sparta Praha