oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 2.7., příp.
SFC Opava 2
Pov. Bystrica 2
středa 6.7., příp.
SFC Opava 
11:00
 Jastrzebie
Vyberte si období:

1908–1938: Kopaná si v Opavě získává příznivce

Fotbalové zápasy se staly společenskými událostmi a také v Opavě a jejím okolí docházelo ke vzniku nových klubů. Troppauer Fussballverein se v roce 1909 spojil s cyklistickým spolkem, aby mohl využívat pozemky, na nichž v současnosti stojí Městský stadion. Nový klub dostal jméno Deutscher Sportverein Troppau, pod zkratkou DSV vystupoval klub až do začátku druhé světové války. V letech 1922–1924 úspěšně působil v lize Německého fotbalového svazu v ČSR. Poté nastala výsledková krize, z níž se klub vzpamatoval až na začátku 30. let. V meziválečném období navštěvovalo významnější zápasy až 2 000 diváků. Zároveň v této době vyvíjely činnost i československé kluby jako SK Slezan Opava a SK Slezan Kateřinky.

Kapitoly historie:

DSV: vznik a charakteristika | Kádry | Soutěže | Osobnosti | Další kluby

Soutěže

Tento text pochází z knihy Opavská fotbalová devadesátka od autorské trojice Karel Stuchlík, dr. Josef Gebauer a Pavel Šrámek.

DSV OPAVA A MISTROVSKÉ SOUTĚŽE

Fotbalisté poměrně dlouho hráli pouze přátelská, přípravná a propagační utkání. V rámci tehdejší habsburské monarchie se hrálo mj. mistrovství Dolních Rakous a Vídně. V Čechách probíhalo mistrovství Českého svazu fotbalového, od roku 1912 také mistrovství Moravy v rámci ČSF - to vše v rámci českých klubů.

Situace německých klubů na území Čech, Moravy a rakouského (po roce 1918 českého) Slezska byla naprosto odlišná. Kluby byly zakládány jako houby po dešti, měly bohatou společenskou, prezentační a vlastní fotbalovou sportovní činnost, ale záhy byla pociťována absence jak organizační základny a jisté zastřešovací instituce, tak především pravidelné mistrovské soutěže coby nejlepší motivační injekce. Jako účinný podnět vyzněly závěry z mimořádné valné hromady Rakouského říšského fotbalového svazu ze dne 11. prosince 1910, který nabídl pomocnou ruku fotbalovým svazům v jednotlivých zemích monarchie.

Dne 15. 7. 1911 byl v Praze založen Deutscher Fussball Verband (Německý fotbalový svaz) - dále DFV - jako výraz snahy německých fotbalových klubů v Čechách o vlastní organizaci a právní suverenitu. Nedlouho poté (v prosinci 1911) měl být ustaven v Moravské Ostravě v hotelu Imperial z iniciativy R. Jendrzejowského z klubu SV Bielsko - Biala Moravsko - slezský německý fotbalový svaz. K tomu došlo až 13. července 1913, kdy byl v Moravské Ostravě v hotelu Zuber konstituován Německý fotbalový svaz pro Moravu a Slezsko jako podsvaz Rakouského fotbalového svazu. Slavnostního aktu se zúčastnili přítomní zástupci 15 klubů z oblasti od Brna přes Opavu, Těšín, Moravskou Ostravu až po Bielsko - Bialou (tehdy součást rakouského Slezska). Tato situace trvala až do konce I. světové války.

Po vyhlášení ČSR se DFV jako samostatný národní svaz v rámci nové republiky prezentoval velmi rychle svou vzorně propracovanou organizační strukturou a zejména výbornou sportovní úrovní, což vedlo také k uznání i od československých sportovních funkcionářů, povinářů a sportovců. DFV se stal vzorem pro zřízení národních svazů polského, maďarského i dalších) v ČSR. Vzpomenout zaslouží čelní představitelé DFV - prof. Lebenhart, Heller, Wendt, Durst, Patig a dr. Bondy.

DFV měl sídlo nejprve v Mostě, později Chomutově i dalších městech. Organizačně se obdobně jako jiné svazy členil na župy - celkem 6. V Opavě se na podzim 1919 ustavila severovýchodní župa DFV - dále NOG (Nordostgau) a v našem městě bylo její sídlo až do roku 1927 , kdy přesídlila definitivně do Moravské Ostravy. Agilní DFV brzy po stabilizaci organizační struktury přikročil k vytvoření vlastní soutěže a již v roce 1921 je znám první mistr jak amatérského, tak ligového zápolení (DSV Česká Lípa, respektive FK Teplice). Když byla dne 26. března 1922 ustavena jako střechová organizace československé kopané Československá asociace fotbalová, která zahrnovala pět národních svazů (československý, německý, maďarský, židovský a polský), vstoupil do ní DFV se 7 703 hráči. V roce 1930 měl 15 079 hráčů ve 186 klubech a např. v roce 1937 měl DFV organizováno 25 589 hráčů ve 237 klubech, z toho 188 profesionálů - NOG v témž roce měl 48 klubů s 2 259 hráči, 1 083 dorostenci a pouze 13 profesionály.

TZV. LIGA V OPAVĚ

Před I. světovou válkou na Moravě a ve Slezsku se postupně konstituovaly tři oblasti německých fotbalových klubů a to Bielsko, Brno a Opava. Oblast Bielska reprezentovaly týmy SV Bielsko - Biala (BBSV), DSC Sturm Bielsko - Biala, DSC Těšín, Rapid Těšín, DSV Vítkovice a SC Moravská Ostrava (MOSC), SC Místek a SC Hodolany, oblast Brna pouze DFC Brno a Brlinner Sportvereinigung a oblast Opavy - pět opavských týmů FC Record, Deutsche Sportbrüder, Troppauer Sportclub (TSK), Silesia a DSV.

Putovní pohár Moravy a Slezska

Uvedené týmy mezi sebou spontánně pořádaly každoročně pohárovou soutěž na úrovni mistrovství Moravy a Slezska pod hlavičkou Rakouského fotbalového svazu se sídlem ve Vídni. Dvakrát po sobě v letech 1912 a 1913 pohár vybojovalo DSV Opava a stalo se tak mistrem německých fotbalových mužstev Moravy a Slezska. Výkonnostní rozdíl oproti ostatním soutěžícím týmům byl značný. V roce 1912 DSV porazilo Silesii Opavu 13:1, Deutsche Sportbrüder Opavu 11:3, FC Rekord Opavu 3:2, SV Bielsko - Bialu 5:4 a 3:2.

Ve vítězném tažení pokračovalo mužstvo DSV Opava i ve 2. ročníku poháru Moravy a Slezska, když v roce 1913 porazilo tým FC Rekordu Opava 7:0, Deutsche Sportbrüderu Opava 12:0, TV Jeseník 8:2, v odvetě DFC Silesii Opava 7:1 a rovněž v odvetě SV Bielsko - Bialu 4:1, ale prohrálo v prvním zápase s DFC Silesii Opava a remizovalo též v prvním zápase s SV Bielsko - Bialou 2:2.

V následujícím roce 1914 již potřetí DSV Opava získalo pohár tentokrát již Německého fotbalového svazu pro Moravu a Slezsko, když přehrálo všechny své soupeře - FC Rekord Opavu 8:2, Troppauer Sportklub Opavu 5:1 a DFC Silesii Opavu 7:2. Se SV Bielsko - Bialou sice remizovalo 2:2, ale doma v odvetě vyhrála Opava v poměru 4:2. Tehdy po dvou brankách za DSV dali Knoll a Maly. Putovní pohár věnovaný prezidentem rakouského fotbalového svazu dr. Ottou Abelesenem z Vídně vítěznému mužstvu předal při slavnostní večeři v opavském hotelu Slezský dvůr za prezidenta německého fotbalového svazu pro Moravu a Slezsko Rudolfa Jendrzejowského jeho viceprezident dr. Knopfelmacher. Na slavnostním večeru byla především vyzdvižena záslužná práce předsedy DSV MUDr. Stefana Felkela a vedoucího mužstva DSV Adolfa Möllera. Nutno však dodat, že dosažený úspěch byl dílem celého kolektivu hráčů v následujícím složení: brankář Pollak, obrana Rotter, Msiwald, záloha Hansel, Kolarik, Mtickusch, útok König, Knöll, Nitsch, Maly, Strack a Langer.

V I. třídě ligovým mužstvem

Nejvyšší ocenění za dosažené vynikající výsledky se dostavilo po měsíci. Z Vídně do Bielska, sídla fotbalového svazu pro Moravu a Slezsko, přišla depeše s rozhodnutím, že od 5. července 1914 byl tým DSV Opava zařazen do I. třídy Rakouského fotbalového svazu ve Vídni. Od té doby se začal nazývat ligovým mužstvem. Do mistrovské soutěže I. třídy rakouského fotbalového svazu ale již mužstvo nezasáhlo. Nastala I. světová válka a devět hráčů DSV bylo povoláno ze zálohy v mobilizaci k válčení na různých bojištích Evropy. Od července 1914 se nehrály soutěže, hřiště osiřela, klubový život stagnoval.

Doba hledání

Poválečné období Československé republiky bylo pro německé fotbalové týmy a tedy i pro DSV Opavu dobou hledání nového organizačního zařazení a uplatnění. Úkolu se ujal předválečný Německý fotbalový svaz (DFV) pro Moravu a Slezsko, který informace z fotbalového světa i instrukce pro kluby rozšiřoval prostřednictvím týdeníků "Wochen Zeitschrift für alle Zweige des Körpersportes" a "Schlesische Sportblatt". Provedl také ohodnocení a zařazení týmů dle výkonností. Mezi 15 týmů I. třídy Moravy a Slezska zařadil z Opavy FC Herthu a TSC a na jaře 1920 se uskutečnilo první poválečné mistrovství.

Výkonnostně o třídu výše bylo ohodnoceno mužstvo DSV Opava a označeno za ligové vzhledem k jeho předválečným výkonům a trofejím. Soutěž ligy však na Moravě a ve Slezsku neexistovala a tudíž DSV Opava hrál pouze přátelské zápasy doma i venku se silnými týmy tuzemskými a zahraničními, jakými byly Db Praha, DFC Praha, DFC Brno, SK Brno, Makabi Brno, DFK Ústí nad Labem, FK Litoměřice, KAC Košice, BBSV Bielsko, Sturm Bielsko, SV Biala - Lipnik, Admira Vídeň, Wacker Vídeň, Vídeň - team, Donaust Vídeň, Hakoah Vídeň, SK Diana Katovice, FCS Ratiboř, BWS Hlivice, BSF Vratislav, SV Budyšín a řada dalších. S týmem BBSV Bielsko se DSV Opava utkal dne 21. září 1919 v mistrovském zápase o titul mistra Slezska a prohrál 0:1. V odvetném zápase s tímto týmem v Bielsku o měsíc později ale zvítězil 3:2.

Zemské hry

Významnou úlohu sehrálo mužstvo DSV Opava především v reprezentaci Slezska při zemských hrách. V hráčské sestavě týmu Slezska mělo výlučné zastoupení. Na hrách se účastnily německé reprezentace zemí bývalé Rakouské monarchie. Prvním soupeřem Slezska byl tým Rakouska a utkání 4. května 1919 skončilo nerozhodným výsledkem 3:3. Další zápas se hrál v Teplicích 26. května s týmem Čech a Slezsko prohrálo 0:2 před zraky 6 000 diváků. V odvetném utkání v Opavě v červnu ale Slezsko zvítězilo nad Čechami 3:1 a proto se hrál ještě v září třetí zápas s Čechami. Slezsko znovu zvítězilo v Ústí nad Labem 3:1. Pokračováním zemských her byl říjnový zápas kombinovaného mužstva Slezsko - Morava opět v Opavě s Čechami s výsledkem 3:0 pro domácí. V kombinované sestavě opět dominovali hráči DSV Opava, když z ostatních týmů měli zastoupení pouze dva hráči - útočník Hurka z SC Brno a Glas z SC Moravská Ostrava. Slezsko se tak stalo vítězem zemských her.

Ligové zařazení

Nezdařil se ani pokus o vytvoření tzv. východní ligy v protiváze normálně probíhající ligy v Čechách, kde startovaly týmy Prahy, České Lípy , Karlových Varů, Ústí nad Labem, Mostu a Teplic. Sice se odehrál 10. října 1920 dokonce její první mistrovský zápas DSV Opava - DSC Těšín 2:0, ale definitivní stanovení československých hranic a známá konfliktní situace s Polskem tento pokus zmařila.

Zásadní změny proběhly v roce 1921 a znamenaly konec chaotického vývoje s nastolením opětného organizovaného fotbalu. Německý fotbalový svaz upevnil župní soustavu vydáním nových stanov. Mužstva s německou nacionalitou v Opavě náležela do župy Severovýchod (NOG). Vznikla tradice zápasů župních výběrů a opět hráči DSV Opava dominovali ve výběru Severovýchodní župy. Stalo se neúnosným ignorovat dále v rámci Německého fotbalového svazu ČSR tak silný tým. Na zasedání představenstva svazu 9. července 1921 byla schválena nová pravidla pro mistrovství Německé fotbalové ligy v ČSR, jakožto hrací nadstavby I. třídy. Opět v ní ale neměly zastoupení týmy Opavy a Brna. Následovalo velmi úspěšné turné mužstva DSV Opava na Slovensko a Podkarpatskou Rus. V červenci roku 1921 při něm sehrálo šest vítězných zápasů s týmy Košic (2:1 a 5:1), Mukačeva (5:0 a 5:1) a Užhorodu (5:0 a 4:0). Východní úspěšné tažení DSV přilákalo do Opavy i nejlepší maďarské mužstvo na Slovensku AC Pressburg a domácí dvakrát nad tímto soupeřem v září 1921 zvítězili v poměru 3:0. To přesvědčilo všechny skeptiky. Konečně padlo rozhodnutí, že se liga bude hrát i v Opavě.

Konečně liga!

První ligový mistrovský zápas se v Opavě hrál 2. října 1921 mezi DSV Opava a SK Brno s výsledkem 5:3 jako jediný v uvedeném kalendářním roce. Podzimní kolo ligy se tímto zápasem uzavřelo. Na žádost Severovýchodní župy v únoru 1922 německý fotbalový svaz rozhodl o novém rozdělení ligové soutěže na moravsko - slezský a český svaz, přičemž v prvně jmenovaném měly startovat týmy DSV Opava, SK Brno, SpB Praha a DFC Praha, do druhého svazu pak byly zahrnuty mužstva Teplic, Ústí nad Labem, Karlových Varů, České Lípy a Mostu. Finálový zápas o mistra ligy se měl odehrát mezi vítězi uvedených svazů. Zdůvodnění tohoto nového uspořádání ligové soutěže znělo jednoznačně: soutěž s Horním Slezskem a Polskem je uzavřena. Na jaře 1922 DSV ještě sehrál podle starého systému dne 14. května mistrovský zápas s Brnem a zvítězil 5:4, ale od podzimu se již hrálo novým systémem.

Tvůrci úspěchů

V tomto úspěšném období k oporám ligového mužstva patřili brankář Pollak, obránci Czech, Dluhy, R. Neumayer, záložníci Zidek, Glas, Langer, G. Neumayer a útočníci W. Neumayer, Maiwald, Twaroch, Maly, Salich, Knoll, Hopp a Strack. Kapitánem týmu DSV Opava byl zvolen G. Neumayer a trenérem byl ředitel Cargill. Hráč DSV Opava Franz Twaroch byl jmenován kapitánem mužstva župního výběru NOG.

Liga v nové podobě

Do nového systému ligového mistrovství vstoupilo mužstvo DSV Opava 8. září 1922 zápasem na domácí půdě s mužstvem SK Bmo a zvítězilo 4: 1. V druhém utkání podzimního kola zvítězila Opava v Praze 15. října nad týmem SpB Praha 5:2 a ve třetím zápase opět na domácí půdě 22. října remizoval DSV s dalším pražským klubem DFC Praha 2:2, když v 1. poločase již prohrával 0:2. Na jaře byl první zápas 8. dubna 1923 v Brně mezi SK Brno a DSV Opava přerušen kvůli protestům proti nařízenému trestnému střílení, kterým Brňané docílili vyrovnání na 2:2. Za DSV skórovali Maly a Walti Neumayer. V dalším mistrovském zápase 15. dubna na pražské půdě proti celku DFC gól nepadl a skončil remízou 0:0. V posledním ligovém utkání sezóny 6. května na svém hříšti v Opavě DSV porazil přesvědčivě SpB Prahu 7:2. Německým mistrem ČSR v sezóně 1922 - 1923 se stalo družstvo DFC Praha a Opavané skončili druzí.

I v další sezóně 1923 - 1924 obsadil DSV Opava ve střední župě ligového mistrovství s 11 body druhé místo opět za celkem DFC Praha, když 30. září 1923 s DFC Prahou prohrál 1:3, 11. listopadu vyhrál s DSV Vítkovice 4:1, 23. března 1924 prohrál s SpB Praha 1:2 a vyhrál 30. března opět s SpB Praha doma 3:1. Dále na domácí půdě remizoval v odvetě 2. května s DSV Vítkovice 3:3. Další dvě utkání prohrál - 8. května v Praze s DFC 0:9 a 10. června v Brně s SK 1:2. Vítězstvím nad Teplicemi 29. června v Ústí nad Labem 7:1 získalo DFC Praha titul německého mistra ČSR.

S ligou končí i sláva

Na podzim 1924 se ještě rozběhlo mistrovství ligy i pro DSV Opava. S DFC Praha prohrála 14. září 1924 Opava 0:3 a dva zápasy v říjnu s DSV Vítkovicemi skončily 2:0 a 3:5. V prosinci téhož roku ale německý fotbalový svaz rozhodl zrušit systém mistrovství ligy i její název. Od roku 1925 se místo ligy konalo mistrovství I. třídy podle nového župního uspořádání. Klub DSV Opava byl zařazen do I. třídy mistrovství Severovýchodní župy, kde skončil v roce 1925 na předposledním 5. místě a v následujícím roce 1926 v zápase o udržení prohrál v červnu s týmem MOSC Ostrava 4:5. DSV sestoupil do II. třídy. Hlavní příčinou byl odchod zkušených hráčů a omlazení kádru.

Fotbalová krize

Ve II. třídě NOG hraje DSV Opava i v sezónách 1926 - 1927 (do I. třídy postoupil DSV Krnov) a 1927 - 1928, kdy se vítězem a postupujícím do I. třídy stal DSV Bohumín.

Mistrovské soutěže v sezóně 1928 - 1929 se opavský DSV neúčastní a následuje kritika a pohrůžka zastavení činnosti ze strany svazu (DFV).

Blýskání na lepší časy

Po období hledání a stabilizace včetně nezbytného posílení hráčského kádru začal razantní útok na splnění základního cíle - postupu do I. třídy župního mistrovství. V sezóně 1930 - 1931 po jednoznačných vítězstvích ve své skupině nad SK Šumperk, SV Kuhländchen Nový Jičín, FC Hertha Olomouc a DSV Třinec postoupil DSV Opava do kvalifikace vítězů skupin II. třídy o postup do I. třídy NOG. Po přesvědčivých vítězstvích 6 : 0 nad DSV Šternberk a DFC Olomouc se opavské mužstvo po pětileté přestávce vrátilo do I. třídy NOG!

Sezóna 1931 - 1932

DSV vstupuje do období herní pohody a vyzrálejší projev se odrazil i v umístění, kdy se pohyboval jako nováček soutěže stále v popředí tabulky I. třídy NOG a nakonec obsadil 2. místo za vítězným DSK Český Těšín se ziskem 16 bodů mezi osmi účastníky soutěže.

Sezóna 1932 - 1933

Do soutěže I. třídy NOG (opět 8 celků) odstartoval celek DSV impozantně a po podzimu vedl soutěž se skórem 22:11 z 8 zápasů (první jarní kolo se odehrálo již na podzim), přičemž získa1 13 bodů za 5 vítězství a 3 remízy bez toho, že by bylo mužstvo v mistrovském utkání podzimu poraženo. Jarní část sezóny byla stejně úspěšná a DSV vyhrál mistrovství l. třídy NOG se ziskem 21 bodů ze 14 zápasů a skóre 41:19 před DSK Český Těšín se 16 a DSV Vítkovice s 15 body. Byť následně v kvalifikaci o postup do závěrečných kol o mistra svazu (DFV) byl vyřazen mistrem severozápadní župy DSV Žatec po výsledcích 2:2 a 0:4, lze tuto sezónu hodnotit jako nejúspěšnější od doby, kdy DSV hrál tzv. ligu.

Sezóna 1933 - 1934

Po reorganizaci svazových soutěží při zachování župních mistrovství I. - III. třídy byla vytvořena Oberliga DFV, která se hrála ve dvou skupinách: severní a jižní. Severní tvořily týmy Žatce, Karlových Varů, Podmokel u Děčína a Jablonce nad Nisou, jižní skupinu DSV Opava, DFC Praha a DSV Brno. Hrálo se na podzim 1933 systémem každý s každým doma a venku v dané skupině. DSV tak sehrál jen čtyři mistrovské zápasy (s týmy DFC Praha a DSV Brno) a skončil poslední - na 3. místě získal 3 body a skóre 13:15, když vítězem skupiny se stal DFC Praha a severní skupinu vyhrál DSV Žatec. V rámci župy (NOG) kromě DSV Opava v Oberlize hrálo sedm klubů mistrovství I. třídy, 13 klubů II. třídy a 18 klubů III. třídy. Na jaře 1934 hrálo mužstvo DSV Opava pouze přátelská a pohárová utkání. Po rozhodnutí ČSAF o zřízení čtyř nových divizí, jejichž vítězové hráli kvalifikaci o postup do celostátní ligy, byl celek DSV zařazen do divize německého svazu (DFV).

Sezóna 1934 - 1935

Divize DFV (Oberklasse) se hrála za účasti sedmi nejlepších německých klubů v ČSR s výjimkou týmů FK Teplice a DFC Praha, které byly účastníky celostátní ligy ČSR. Soupeři DSV Opava byly týmy DSV Brno, DSV Žatec, FK Liberec, FK Karlovy Vary, BSK Jablonec nad Nisou a SV Podmokly u Děčína. Záhy se ale ukázalo, že převaha německých klubů z českého pohraničí je nad síly obou zástupců Moravy a Slezska. Hlavními přednostmi německých klubů z Čech v Oberklasse bylo rychlejší a tvrdší pojetí hry, přímočařejší útočná hra a zejména mnohem větší počet prvotřídních hráčů z blízkého okolí a z Prahy.

Především severozápadní Čechy byly tradiční líhní výtečných fotbalistů a velká koncentrace klubů v tomto regionu byla vítanou konkurencí pro udržování permanentně vysoké fotbalové úrovně. Připočteme-li únavné cestování a nepříznivé vylosování (DSV sehrál na podzim jen tři zápasy doma a pětkrát hrál na soupeřově hřišti, neboť dvě jarní kola se odehrála již na podzim), nelze se divit, že skončil na předposledním místě po podzimu se 3 body z 8 zápasů a skóre 11:40 před posledním DSV Brno. Katastrofou skončilo poslední mistrovské utkání v Žatci s tamním DSV, které Opava prohrála 1:10! Jaro 1935 by 10. pokračováním neúspěšného podzimu a tak v konečné tabulce obsadili opavští fotbalisté poslední 7. místo se 6 body ze 12 zápasů a konečným skóre 20:54. Oberklasse vyhrál DSV Žatec se 20 body a skóre 60:16, který také v kvalifikaci vítězů divizí o postup obsadil 2. místo za ČsŠK Bratislava a postoupil do celostátní ligy ČSR.

Sezóna 1935 - 1936

Divize DFV byla s ohledem na velké cestovní výlohy rozdělena na skupiny Čechy a Morava - Slezsko. DSV Opava hrál ve skupině Morava - Slezsko spolu s pěti dalšími týmy: DSV Brno, DSK Český Těšín, SV Krnov, SK Šumperk a DFC Jihlava. Podzimní část (včetně prvního jarního zápasu) se DSV Opava vcelku vydařila - po druhém kole byl v čele tabulky, takže nakonec po polovině soutěže skončil se 7 body na 3. místě za Šumperkem a Českým Těšínem. Na jaře si opavský tým udržel solidní formu a nepřekvapilo, že v konečné tabulce divize DFV skupiny Morava - Slezsko obsadil velmi pěknou 2. příčku s 12 body za 10 utkání za vítězným SK Šumperk.

Sezóna 1936 - 1937

Nový ročník divize DFV - skupina Morava - Slezsko za účasti 8 týmů byl poznamenán kolísavými výkony DSV Opava, což znamenalo po podzimní polovině soutěže zisk 7 bodů ze 7 zápasů při skóre 19:17. To stačilo na 4. místo. Vedl SK Šumperk s 12 body. Jarní výkony potvrdily podzimní umístění. DSV získala ze 14 zápasů 14 bodů při skóre 29:24. Skupinu vyhrál opět SK Šumperk a opavští fotbalisté skončili na 4. místě.

Jak vypadaly v této sezóně další soutěže NOG? V I. třídě ve dvou skupinách hrálo celkem 11 mužstev (v čele východní skupiny byla po podzimu MOSV Moravská Ostrava, v čele západní pak AFC Šternberk). Ve II. třídě NOG se hrálo ve třech skupinách. Skupinu A (střední Slezsko) vedl po podzimu FC Hertha Opava. Skupinu B (západní Slezsko) vedl DSK Frývaldov a skupinu C (severní Morava) FC Olomouc-Nové Sady. Mistrovství NOG zahrnovala rovněž soutěž klubů III. třídy.

Sezóna 1937 - 1938

Nový ročník divize DFV - skupina Morava - Slezsko hrálo devět mužstev. Jistá stagnace výkonů, patrná v mistrovských utkáních minulého ročníku, gradovala na podzim 1937, kdy mj. DSV prohrál doma kontumačně s DFC Jihlava, neboť měl zastavenou činnost pro nezaplacení poplatku NOG. Podzimní část soutěže skončila velkým zklamáním, protože po 8 kolech se DSV Opava umístil na předposledním 8. místě se ziskem 5 bodů a skóre 18:23.

Suverénem soutěže byl v posledních letech skvěle hrající tým SK Šumperk, který ztratil pouze 1 body za remízu v Novém Bohumíně a s 15 body vedl moravskoslezskou skupinu divize DFV. Poslední DSV Brno mělo jen o bod méně než DSV Opava. Pro zajímavost dodejme, že ve skupině Čechy divize DFV vedl po podzimu tým FK Teplice bez ztráty bodu před Varnsdorfem a DFC Praha (skupina měla 13 účastníků). Na jaře 1938 odstoupil pro finanční potíže klub DSV Brno - jeho zápasy byly anulovány a klub sestoupil, respektive byl přeřazen do III. třídy jihovýchodní divize DFV. Po odstoupení DSV Brno byla soutěž řádně dokončena. Z vítězství se poprvé radoval SV Krnov, který ze 14 utkání získal 22 bodů a skóre 56:21 o bod před SK Šumperk. DSV Opava skončil šestý s 10 body a skóre 29:39 před Kravařemi a posledním Novým Bohumínem.

Sezóna 1938 - 1939

Rozhodnutím DFV byly zrušeny obě skupiny DFV. V rámci NOG vznikly dvě skupiny po devíti klubech. DSV Opava byla zařazena do skupiny "západ". ve skupině "východ" měly hrát mj. FC Hertha Opava a CDTV Kravaře, zatímco DSK Opava spolu s DSV Opava byly zařazeny do západní skupiny. V září 1938 se DSK Opava spojil s DSV Opava. Ten nenastoupil k mistrovskému utkání ve Frývaldově a prohrál kontumačně 0:3. Vlastní mistrovskou soutěž tak DSV Opava ani nezahájil, neboť další tahanice o zastavení činnosti klubu byly ukončeny zářijovými událostmi. Od druhé poloviny září se totiž nesměly konat žádné akce pod širým nebem a byla zrušena všechna politická i nepolitická shromáždění a veřejná vystoupení včetně fotbalových zápasů. Následné mnichovské události znamenaly definitivní ukončení všech soutěží v rámci NOG, Druhá světová válka už byla příliš blízko...

Všichni soupeři DSV Opava v bojích o mistrovské body byly vždy kluby německé v rámci Německého fotbalového svazu ČSR (DFV) či v rámci severovýchodní župy (NOG) zmíněného svazu.

POHÁRY A DSV OPAVA

Významné ocenění fotbalového umění a současně možnost měření sil s kluby jiných mistrovských soutěží se dostalo každému týmu při různých pohárových kláních. V nepsaně povinných mistrovských soutěžích a zejména župních přeborech DSV Opava hrál pouze s německými týmy. Jen vítězové mistrovských přeborů (DFC Praha či FC Teplice) postoupili do celostátní ligy, kde národnostní hledisko nebylo bráno na zřetel. Další kluby německých mistrovských soutěží se uzavíraly do národnostního gheta a výkonnostně klesaly. Dokladem tohoto konstatování může být například vysoká prohra mistra německé fotbalové ligy DFC Praha v červenci 1927 se Spartou Praha 0:10. Při pohárových soutěžích z národnost mno gheta německé kluby vystupovaly a bojovaly i s kluby českými. Uvedené konstatování platilo zejména v období meziválečném. Fotbalové kluby hrály mnoho pohárů a zejména v období výkonnostní krize jim dávaly evidentně spolu s přátelskými zápasy přednost před mistrovstvím župy . Nahlédněme proto do minulosti pohárových přeborů s účastí DSV Opava.

Challenge cup

Challenge cup jako vyzývací pohár v Rakouské monarchii byl založen již v roce 1897 a dotován Johnem Gramlikem. V krátké době získal širokou oblibu, ale teprve zápasem Morava - Slezsko dne 9. května 1909 do něj vstoupil i klub DSV Opava, když sehrál vítězně zápas s DFC Brno v poměru 3:0. Všechny tři branky tehdy vstřelil útočník Maly. Ještě jedenkrát hrál v Challenge - cupu DSV Opava a to 17. března 1912 s Troppauer Sportklub Opava a zvítězil 6:3.

Putovní pohár Moravy a Slezska

Další pohárová soutěž před I. světovou se hrála pod hlavičkou Rakouského fotbalového svazu jako nepsané mistrovství Moravy a Slezska. Třikrát za sebou tento Putovní pohár Moravy a Slezska v letech 1912 -1914 získal tým DSV Opavy. Podrobnější údaje o tomto poháru jsou uvedeny v kapitole "Tzv. liga v Opavě".

Župní putovní pohár severní Moravy a Slezska

V červenci 1925 se dohodly nejsilnější fotbalové kluby Slezska a severní Moravy na pořádání každoroční soutěže o Putovní pohár. Byla zformulována pravidla soutěže a ustaven pohárový výbor, ve kterém měli zastoupení dr. Pavelka, lékárník Möller, ing. Stanzel a P. Dittrich. První ročník se uskutečnil v roce 1925 ve dnech 30. srpna až 1. listopadu 1925 za účastí klubů DSV Opava, SK Moravská Ostrava, SK Slovan Ostrava a DSV Vítkovice. DSV Opava doma prohrál s SK Moravská Ostrava 0:4 a vyhrál nad SK Slovan Ostrava 2:1 a nad DSV Vítkovice také 2:1. Venku pak prohrál s SK Moravská Ostrava 2:5 a remizoval s SK Slovan Ostrava 1:1 a s DSV Vítkovice 2:2. Celkově skončil na druhém místě, pohár získala SK Moravská Ostrava (MOSC).

V následujícím roce 1926 se stal vítězem tohoto pohárového turnaje DSV Opava. Na dalších úspěch si muselo opavské mužstvo počkat až do roku 1928, kdy se probojovalo do finále. V něm ale v zápase se SK Slovan Ostrava prohrálo 1:4. Pohár se potom již nehrál.

Pohár Morgenzeitungu

Dlouhodobá stagnace fotbalu v Opavě zapříčinila v roce 1927 přesun sídla severovýchodní župy Německého fotbalového svazu do Ostravy. Německé i české ostravské týmy v té době naopak procházely zenitem své výkonnosti. Ostrava žila fotbalem a toho využily i ostravské noviny Morgenzeitung. Z jejich popudu a dotace byl založen v uvedeném roce pohár Morgenzeitungu nejprve jako soutěž mezižupní a posléze i klubová. První zápas poháru se odehrál před 3 000 diváky v Ostravě mezi tamní českou župou a severovýchodní župou německého fotbalového svazu, ve které z DSV Opava reprezentovali Brigula a Rudi Neumayer. Zápas skončil smírně 5:5. Řídil jej český rozhodčí Miksanik. Celkem se v prvním roce poháru Morgenzeitungu sehrálo 17 zápasů a v nich se do finále probojovala Hertha Opava, kde ale podlehla DSK Těšín 4:6.

DSV Opava se v poháru výrazněji prosadil teprve v letech 1931 - 1932. Ve finálovém zápase v Bohumíně 16. srpna 1931 podlehl tamnímu klubu DSV 3:2 a ve finálovém utkání v Opavě 29. června 1932 hrál s DSV Krnov nerozhodně 3:3. O vítězi nerozhodlo ani dvojí prodloužení, ale los ve prospěch DSV Opava. V dalších letech se již pohár nehrál.

Patronátní pohárový turnaj

Byl uspořádán v červnu 1928 v Opavě na hřišti DSV za účasti čtyř klubů - DSV Krnov, SK Bohumín, SK Kravaře a DSV Opava. Finálový zápas sehrály týmy DSV Opava a SK Bohumín s nerozhodným výsledkem. O vítězi rozhodl los. Stříbrný pohár tak získalo mužstvo DSV Opava a střírbnou číši SK Bohumín. Turnaj se již neopakoval.

Pohár "O slezský diamant"

Taktéž neopakovaná pohárová soutěž se hrála od 30. května do 28. září 1935 v Orlové. Zúčastnily se jí kluby DSV Opava, SK Moravská Ostrava, DSV Vítkovice a SK Meteor Orlová. DSV Vítkovice sice v posledním zápase s DSV Opava remizoval 1:1, ale pro lepší výsledky s ostatními týmy vítkovičtí fotbalisté zvítězili v soutěži a získali pohár.

Putovní pohár zemského prezidenta Šrámka

Po deseti letech existence ligového mužstva DSV Opava v roce 1924 došlo k jeho radikálnímu omlazení. Hráči, kteří odstoupili z prvního mužstva, vytvořili tým "Starých pánů". Tím ale výrazně poklesla úroveň prvního opavského mužstva. V zápětí se krize projevila. V roce 1926 mužstvo DSV Opava prohrálo zápas o záchranu s týmem MOSC Ostrava a sestoupilo z mistrovské soutěže I. třídy a když v následujícím roce prohrálo i postupový zápas s Krnovem, vedení Německého fotbalového svazu přesídlilo z Opavy do Ostravy, která se tímto aktem definitivně stala centrem nejsledovanějšího sportu v oblasti Severovýchodní župy.

Opavané těžce nesli ztrátu výsadního postavení ve fotbalovém světě a hledali způsob obnovení bývalého lesku. Jednu z možných cest podnikl bývalý c.k. opavský okresní hejtman, ministerský rada a prezident zemské vlády slezské JUDr. Josef Šrámek (1875 -1937). Zájem prvního muže slezské politické scény byl pochopitelný z níže uvedených důvodů. Narodil se 14. března 1875 na Opavsku, ve štítinském hostinci č.p.16 jako syn Františka Šrámka a jeho manželky Anny, dcery hukvaldského šafáře Aloise Beka. Vystudoval opavské gymnázium a práva na Karlově univerzitě v Praze. Zaměstnání nastoupil v roce 1899 u berního úřadu v Opavě, ale záhy přešel k politické správě a postoupil do funkce okresního hejtmana. Po vzniku ČSR se stal prvním českým a zároveň posledním prezidentem zemské vlády slezské a když bylo k našemu státu připojeno i Hlučínsko, spravoval toto území jménem vlády ČSR ve funkci komisaře pro Ratibořsko od ledna 1920 až do 3. února 1927.

Desáté výročí vzniku ČSR bylo pro Opavany nejen údobím nejhlubší fotbalové krize, ale také rokem ztráty slezské suverenity. A právě tehdy klub Slezské Slavie zavedl soutěž o Putovní pohár, kterou dotoval prezident Šrámek. Pohárové soutěže se každoročně účastnily čtyři nejsilnější fotbalové týmy v Opavě. V prvním ročníku to byly DSV Opava, Hertha Opava (po jejím vyloučení z Poháru v roce 1930 ji zastoupily SK Kravaře), Sportverein Kateřinky (od roku 1929 s názvem DSK Opava) a Slezská Slavie Opava. V roce 1935 místo SK Kravaře nastoupil tým SK Slezan Kateřinky. Zápasy se hrály na sokolském stadiónu za asistence českých rozhodčích. To ale nebylo pravidlem.

Finálové zápasy Šrámkova poháru se například v roce 1929 hrály na hřišti DSV. V tomtéž ročníku českého rozhodčího z Ostravy zastoupil rozhodčí Janotta z NOG. Cenou pro vítěze byl stříbrný pohár 60 cm vysoký o obsahu 3,5 litru. Putovní pohár prezidenta Šrámka byl zahájen dne 9. září 1928 zápasem DSV Opava s SSV Kateřinky (4:3), při němž slavnostní výkop provedl samotný prezident Šrámek. Finálové utkání v neděli 16. září mezi Herthou Opava a DSV Opava skončilo 2:1 a o vítězství Herthy rozhodl nešťastný vlastní gól DSV. Předcházející branky padly z pokutových kopů. Vítězným hráčům Herthy předal pohár osobně prezident Šrámek. Závěrečné oslavy se pak konaly v opavském hotelu Slezský dvůr.

Druhý pohárový ročník o rok později byl snad nejdramatičtější, neboť ani tři zápasy mezi finalisty DSV Opava a DSK Opava nerozhodly o vítězi. První zápas v neděli 22. září skončil nerozhodně 1:1, stejně jako druhý o týden později na hřišti DSV bezbrankovým výsledkem 0:0. Nerozhodl ani třetí zápas v neděli 27. října se skórem 3:2 ve prospěch DSK, neboť třetí branka byla reklamovaná jako sporná. Teprve pohárová komise na svém zasedání v kavárně Niedermeyer dne 19. listopadu 1929 rozhodla, že vítězem 2. ročníku Poháru prezidenta Šrámka se stal tým DSK Opava. Protest DSV Opava zamítla.

Třetí ročník 1930 se hrál změněným systémem bodového ohodnocení. Nejvíce bodů získal DSV Opava (5) před DSK Opava (4). DSV mj. rozdrtil DSK 5:1, ale remizoval se třetími Kravařemi v poměru 2:2.

Putovní pohár prezidenta Šrámka zůstal v držení mužstva DSV Opava i ve 4. ročníku v roce 1931, kdy již mužstvo překonalo krizi a podávalo přesvědčivé výkony. DSV porazil tým Kravař 5:1, DSK 6:1 a Slezskou Slavii dokonce 11:1.

Pátý pohárový ročník 1932 dopadl nejlépe pro Kravaře, se kterými DSV prohrálo v poměru 1:2. Nešťastně prohrálo DSV i se Slezskou Slavií 3:4, takže Šrámkův pohár putoval z Opavy do Kravař. Tam se skvěl tři roky, protože v letech 1933-34 se pohárový turnaj nehrál.

V šestém pohárovém ročníku v roce 1935 došlo ke změnám účastníků. Turnaje se nezúčastnily Kravaře. Se silnou opavskou čtyřkou změřilo síly mladé mužstvo SK Slezanu Kateřinky založené v roce 1931. Šrámkův pohár vybojovalo opět mužstvo DSV, které přesvědčivě přehrálo všechny své soupeře: 26. června Slezskou Slavii 9:1, 3. července DSK 6:2, 24. července Herthu 8:0 a 4. srpna SK Slezan Kateřinky v opakovaném utkání 6:1.

Naposledy se hrál Šrámkův pohár po roční přestávce v roce 1937, ale již bez týmu DSV Opava. Šrámkův pohár lze považovat za neoficiální klubové mistrovství Opavy, protože se ho zúčastňovala nejlepší česká a německá fotbalová mužstva v našem městě.

Pohár obchodního domu Hermann & Vogel v Opavě

Od dob knížete Vladimíra, kterému kupecká osada Opava byla natolik sympatická, že v ní strávil i vánoce roku 1195, je obchodování s naším městem nerozlučně spojeno. Že ale i fotbal se stal reklamním obchodním artiklem se asi příliš neví. Dne 17. června 1928 hrálo v Opavě poprvé firemní mužstvo SK Baťa Zlín, které porazilo opavský DSV 6:4 (3:3). Zápas v myslích opavských obchodníků zanechal hluboký dojem jako vzor firemního týmu, který výrazně pomáhal propagaci. Téhož roku na vánoce byla otevřena monumentální novostavba obchodního domu Breda & Weinstein a vznikla tak konkurence nejstaršímu obchodnímu domu Hermann & Vogel na Hrnčířské ulici.

A právě představitelé této společnosti v zájmu své propagace využili ohromné popularity fotbalu v Opavě a založili vlastní tým "Hervog". Jenže ten svou výkonností na silné opavské kluby nestačil a tak v dubnu 1929 je opět soupeřem SK Baťa Zlín jen DSV Opava. Tentokrát Opavané zvítězili 5:4 a firma Hermann & Vogel sáhla k dalšímu propagačnímu triku. V červenci 1930 uspořádala na hřišti DSV fotbalový turnaj "O cenu obchodního domu Hermann & Vogel" za účasti silné opavské čtyřky: DSV, DSK, FC Herthy a Slezské Slavie. Odměnou pro účastníky bylo zboží pořádajícího obchodního domu. Stříbrný pohár obchodního domu Hermann & Vogel za první místo získal FC Hertha, druhý skončil DSK Opava a DSV byl třetí.