Alois Sommer

*9. března 1946

+26. září 2008 (62 let), Malta

Někdejší dlouholetý trenér a ředitel opavského klubu, za jehož éry prožila Opava nejúspěšnější období v lize. Našel několik talentů a budoucích hvězd opavského fotbalu. V roce 2008 nás bohužel náhle a tragicky opustil. Kdo vlastně byl Alois Sommer?

Do svého prvního kontaktu se s opavským fotbalem dostal v roce 1973 jako mladý trenér dorosteneckého týmu Ostroj Opava. A hned bylo znát, že se v Opavě rodí trenérské eso, když s dorostenci vybojoval postup do celostátní ligy. K A-týmu tehdejšího TJ Ostroj Opava se přesunul na pozici hlavního trenéra už v roce 1982 a postupně se s ním začal prokousávat do vyšších soutěží.

V roce 1985 se mu konečně podařilo vybojovat postup do 2. ligy a pod jeho vedením odehrála Opava celkem šest druholigových sezón, ve kterých se pravidelně umisťovala ve středu tabulky. Jeho výběr hráčů a skladba týmu navíc vytvořila základ pro budoucího trenéra, Petra Žemlíka. Alois Sommer objevil pro opavský fotbal například hráče jako je Jindřich Pardy, Jan Baránek, Karel Orel nebo Ivo Farský, který vstřelil Spartě památný gól z poloviny hřiště.

Jako trenér si ale v Opavě 1. ligu nikdy nevyzkoušel. Na tu dosáhl ve svém dvouletém angažmá ve Vítkovicích, kde působil v letech 1990-1992. Právě ve svém ostravském působišti se setkal s Karlem Orlem, který se následně stal oporou opavské defenzivy po další sezony.

Do dnešního SFC se vrátil v roce 1993, tentokrát už jako ředitel klubu. Pod svou taktovkou přivedl do Opavy silného partnera, Kaučuk. Spojení Kaučuk a Opava jen vzkvétalo, a tak se FC Kaučuk Opava konečně dostal také do 1. ligy a také do Poháru Intertoto. Jako funkcionář v Opavě působil až do roku 2001.

Alois Sommer byl trenérem A-týmu Opavy 8,5 let a manažerem dalších 8 let. Za svou práci byl mimo jiné také vyznamenán cenou pro trenéra měsíce ve druhé lize. V posledních letech svého života pracoval jako fotbalový agent. Zemřel v roce 2008 ve věku 62 let.