oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava

Tisková zpráva k sobotnímu derby mezi Slezským FC a FC Baník Ostrava

20.03.2017, autor Tisková zpráva
Opava – V sobotu 18. 3. 2017 se uskutečnilo utkání Fortuna národní ligy mezi domácím SFC a FC Baníkem Ostrava (dále také FCB). SFC se touto tiskovou zprávou vyjadřuje pouze k organizaci utkání na městském fotbalovém stadionu.

Po sportovní stránce mělo derby vynikající atmosféru, náboj souboje o druhé místo, fantastické choreo přes celou tribunu, oba celky podaly vynikající sportovní výkon, SFC měl více ze hry, ale neproměnil šance, a tak o vítězství rozhodl v 80. minutě Tomáš Mičola a SFC sportovně blahopřeje soupeři k vítězství.

Zápas byl přerušen jednou pro nesportovní chování části kotle. SFC se jménem klubu omlouvá hráči De Azevedovi za nesportovní chování části fanoušků, kteří na upozornění hlasatele již v nesportovním chování nepokračovali. Hráči De Azevedovi, s uznáním jeho fotbalových kvalit, gratulujeme k nejlepšímu výkonu z mužstva soupeře.

Zápas byl vyhlášen jako vysoce rizikový a musela ho doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření. SFC před zápasem s vlastníkem stadionu Městem Opava posílily bezpečnostní opatření směřující především k oddělení fanoušků a zajištění bezkonfliktní situace na stadionu. SFC také pětinásobně navýšil počet pracovníků bezpečnostní a pořadatelské služby. Přes beznadějně vyprodaný stadion nedošlo při organizaci zápasu k žádnému problému, zápas byl odehrán s organizací ve standardním formátu a diváci, hráči, realizační týmy i rozhodčí byli během zápasu a uvnitř stadionu zabezpečeni. SFC děkuje všem divákům, včetně kotle domácích za výbornou atmosféru, za bezkonfliktní chování, za choreo odpovídající výjimečnému derby a jejich celkovému přístupu k pokynům i realizaci bezpečnostních opatření.

SFC děkuje také všem organizátorům utkání, pořadatelské i bezpečnostní službě, dobrovolným hasičům z Kylešovic a v neposlední řadě Městské policii Opava a Policii ČR vedené plk. Mgr. Tomášem Kuželem za ochranu a obranu stadionu před útoky příznivců FC Baník Ostrava. Jen díky Policii ČR se podařil zápas odehrát a uspořádat. Policie ČR zasáhla při všech protiprávních jednáních fanoušků FC Baníku Ostrava, včetně útoků a snahy proniknout na stadion a tím zabezpečila stadion z vnějšku tak dokonale, že dokonce nedošlo k poškození majetku a za to vše Policii ČR ještě jednou děkujeme.

Informace Policie ČR k situaci mimo stadion a mimo organizaci zápasu naleznete na tomto odkazu.

SFC touto zprávou upřesňuje informace k možnostem nabídky diváckých míst pro fanoušky soupeře. SFC dostal od FCB na podzimní derby 2016 ve Vítkovicích cca 10% divácké kapacity. Stadion v Opavě má diváckou kapacitu pro riziková utkání 6800 míst. Evakuační, požární a bezpečnostní parametry stadionu umožňují 700 míst pro fanoušky soupeře jako maximum možného. Při vyšším počtu by stadion nesplnil kritéria fotbalu a LFA pro uspořádání zápasu, protože by na část tribuny H museli fanoušci hostů stejným vstupem jako fanoušci domácích, a to je zakázáno.

SFC nabídl pro fanoušky FCB 700 míst, tj. přes 10% divácké kapacity, recipročně a stejně jako dostal od FCB v podzimním derby 2016. Z neznámých důvodů vedení FCB i jejich bezpečnostní manažer nabídku odmítli a proto se z bezpečnostních důvodů, s přihlédnutím k vysoké rizikovosti na bezpečnostním štábu 22. 2. 2017 SFC rozhodl pro kvótu 5% kapacity 340 míst, kterou určují regule.

Vedení FCB nespolupracovalo a odmítlo recipročně vrátit SFC spolupráci z podzimu 2016, dokonce se přihlásilo k bojkotu a ve finále nepřipravilo pro své fanoušky fanzónu, aby mohli společně sledovat vysílané utkání v Ostravě na velkoplošné obrazovce. Místo toho FCB prosazoval 1500-2000 míst pro hostující fanoušky FCB, přes bezpečnostní, evakuační a požární možnosti stadionu, kdy na tomto stanovisku a požadavku spolupracoval s LFA. Tyto bezprecedentní kroky, vymykající se a bortící psané i nepsané spolupráce mezi kluby při organizaci utkání profesionální ligy měly svůj podíl na situaci, která v sobotu nastala mimo stadion.

Uznání má jen bezpečnostní manažer LFA p. Kraus, který změnil názor aspoň po utkání ve štábu PČR, kde viděl vše na kamerách a prohlásil: „Rozhodnutí dát k dispozici 340 míst bylo správné.“

K sobotními derby svolá SFC na středu 22. 3. 2017 v 11 hodin tiskovou konferenci zaměřenou na bezpečnostní řešení tohoto vysoce rizikového utkání, na přístupy všech zainteresovaných z fotbalového prostředí (SFC, FCB, LFA), kde novináře podrobně seznámíme s fakty, s časovým vývojem a předáme novinářům související dokumenty.

SFC vyjadřuje upřímnou soustrast rodině fanouška, který podlehl smrtelným zraněním po srážce s vlakem.

Ing. Marek Hájek
předseda představenstva