oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava
sobota 11.4., 28.kolo
SFC Opava 
od  
 Slovácko
Rozhovor – Alois Grussmann

Musíme být připraveni na všechno, velí Grussmann. Co vzkazuje fanouškům?

17.03.2020, autor Redakce
Opava – Fotbal je vzhledem k šíření onemocnění COVID-19 pozastaven. Stojí i další sporty. Jak současnou situaci vnímá sportovní manažer Slezského FC Alois Grussmann? Jak hodnotí vstup do jarní části FORTUNA:LIGY a co vzkazuje opavským fanouškům?

Lojzo, co říkáte na aktuální situaci, kde onemocnění COVID-19 brzdí fotbal potažmo sport na celém světě?
Pro sport a celou veřejnost je to velice nepříjemné. Situaci jsme monitorovali od doby, kdy to vypuklo v Číně. Ne, že bychom to tušili, ale asi bylo jen otázkou času, kdy koronavirus přeskočí i na další kontinenty. Situace u nás je bohužel dosti kritická a opatření, která se pro zdraví nejen sportovců, ale všech lidí učinila, musíme beze zbytku respektovat.

Jak přísná opatření české vlády vnímáte osobně?
Sám patřím do rizikové skupiny, protože moje imunita po zdravotních problémem, které jsem měl, už není stoprocentní. Týká se to ale nás všech – mladších i starších generací. Nikdo jsme podobnou situaci nikdy nezažili. Je to těžké, ale my všichni musíme udělat všechno pro to, aby se šíření zpomalilo a následně nejlépe zcela vymýtilo.

Coby bývalý profesionální sportovec to ale musím vnímat i tak, že lidé, kteří sportují, nejsou podle mě tak ohrožení. Celý život jsem sportoval a snažím se i teď. Vím, že tělo pak není tolik náchylné k nemocem.

Jste v kontaktu s LFA či FAČR ohledně aktuální situace?
Samozřejmě to neustále monitorujeme. V minulém týdnu jsme řešili, zda se utkání vůbec odehrají, a jakým způsobem. Byly snahy sehrát zápasy bez přítomnosti diváků, ale pak přišlo nařízení vlády, které plně respektujeme. Na kluby jsme dostali podrobné e-maily, s některými funkcionáři LFA nebo FAČR jsem mluvil i telefonicky.

Nyní je omezený pohyb osob, a tomu se musíme všichni přizpůsobit. Co bude potom? To záleží jak se vyvine zdejší situace. Za tři, čtyři týdny se zjistí, zda křivka stále strmě stoupá, nebo už se zastaví a podle toho budou vláda, LFA i FAČR reagovat. Každopádně je to nemilá situace.

Na situaci budeme průběžně reagovat

Myslíte si, že je reálné, aby se aktuální sezona FORTUNA:LIGY dohrála?
Nechtěl bych spekulovat. Mám své úvahy, jakým způsobem by se to mělo řešit, ale jsou tady vyšší kategorie funkcionářů, kteří si určitě sednou a vyberou nejlepší variantu pro všechny. Nebude to jednoduché rozhodování – jestli se vůbec liga dohraje, jestli se bude hrát bez nadstavbové části. Kdo bude padat a kdo postupovat?

Je tady otázka Eura. Počkejme si, jak rozhodne UEFA. Tato fotbalová organizace o tom rozhoduje, a pak budeme chytřejší i my. Znovu říkám: V lize se může dohrát třeba šest kol, a pak se rozhodne, kdo bude hrát baráž, a kdo sestoupí. Všechny tyto možnosti se budou na LFA jistě probírat. Uvidíme, co daná situace přinese.

V jakém režimu nyní funguje A-mužstvo?
Do kvóty 30 osob se náš kádr áčka vleze. V tomhle všechno vyhovuje, ale vzhledem k tomu, jaká u nás panuje situace, jsme hráčům samozřejmě dali individuální plán. Béčko a dorostence řeší trenéři, ale také fungují na individuální bázi. Každopádně všechny kategorie včetně žáků a přípravek mají do odvolání společné tréninky zrušeny.

V áčku je nutnost, aby hráči byli fyzicky připraveni. Opravdu nevíme, kdy se soutěž rozjede. Může se stát, že se zápasy budou hrát třeba co tři dny. Musíme být připraveni na to, že se bude hrát v rychlém sledu. Je potřeba být nachystaný kondičně i psychicky. Musíme být připraveni na všechno. I proto teď řešíme, kdy bychom se opět měli začít připravovat společně. Jak tuto krizovou situaci budeme řešit dál, to uvidíme. Budeme na ni průběžně reagovat.

Pojďme nyní k úvodním jarním zápasům. Jak je hodnotíte z pozice sportovního manažera?
Máme tři body ze čtyř zápasů, což je za mě málo. Víme, že jsme měli těžké soupeře, ale když se na ta utkání dívám s odstupem času, musím říct, že do všech tří zápasů, které jsme prohráli, jsme měli výborný nástup.

Třeba do dvacáté či pětadvacáté minuty jsme si v utkáních s Plzní, Slavií nebo s Libercem vytvořili první gólové šance my, ale bohužel v zakončení nebo finální fázi jsme dlouhodobě na štíru. Situace jsme řešili zbrkle, a pak přišel trest. Podle toho se pak utkání vyvíjela. Tyto nevyužité příležitosti mě mrzí. Zápasy by pak třeba vypadaly jinak.

Naopak utkání s Olomoucí, kdy jsme byli pod tíhou nutnosti získat tři body možná trochu zabržděni, jsme zvládli. Jsem za to rád. Bylo to na úkor fotbalové krásy, ale šli jsme si za výsledkem. Když se podívám celkově na čtyři odehraná utkání, bodů jsme měli mít více.

Musíme se semknout

Mrzí mě i druhý gól v Liberci, který padl po nesprávně nařízené penaltě. Utkání by se možná vyvíjelo jinak, ale nechci se vymlouvat. S těmito soupeři zkrátka rozhoduje první gól a my jsme v zápasech vždy udělali chyby. Nevyvarovali jsme se jich, a soupeř nás pak potrestal. Zatím nemáme takovou sílu, abychom utkání s takto silnými soupeři otáčeli.

Naopak jsme viděli, co s kluky udělal první gól proti Olomouci. Hned vzápětí jsme ze standardky přidali druhý a podle mě byla škoda, že už byl konec prvního poločasu. Kdybychom hráli ještě o nějakou dobu, byli jsme v takové euforii, že jsme mohli dát ještě další gól. Na druhou stranu ve druhé půli jsme inkasovali branku na 1:2 a zase jsme mohli vidět, co to udělalo s mužstvem. Zase jsme šli do kolen, nebyli jsme schopni udržet míč na soupeřově polovině a vymanit se z tlaku Olomouce.

Děláme spoustu hloupých a naivních chyb, které dělá i soupeř, ale my toho nedokážeme využít. Znovu ale říkám: Tohle je pryč a my se musíme dívat dopředu. Minulý týden jsem byl v kabině. Musíme se semknout a pracovat tak, abychom v Opavě zachránili ligu.

Jaká témata jste osobně řešil přímo v kabině A-mužstva?
První věcí byla doporučení ohledně nastalé situace v České republice. Řešili jsme individuální přípravu hráčů. Další tématem byl zdravotní stav a jeho kontrola. Kluky budou kontrolovat naši doktoři a maséři tak, aby do tréninku šli opravdu jen zdraví hráči. Vzhledem k šíření nového koronaviru jsme nakonec sáhli k individuální přípravě s tím, že si to budeme vyhodnocovat.

Nechceme, aby se něco přihodilo, takže jsme na hráče apelovali, aby co nejvíc omezili vycházení ven pouze na nutné případy. Zkrátka, aby se separovali. Jestli to budou dodržovat, je samozřejmě na nich. Myslím si, že jsou inteligentní a budou karanténu dodržovat, protože to opravdu není dobrá situace.

Jak hodnotíte dosavadní výkony zimních posil?
Musím říct, že někteří hráči splňují, co jsme od nich očekávali. Naopak někteří hráči jsou, nebo byli zranění a nejsou v top formě. Vyhodnocení ale přijde až po konci soutěže. Uvidíme, zda hráči, kteří přišli, splnili očekávání. Ani po čtyřech zápasech si mužstvo úplně nesedlo, hráči se musí dobře sehrát. Navíc za sebou máme náročná utkání. Trenéři si to vyhodnocují stejně jako my.

A co odchovanec Adam Rychlý? Jak si podle vás vedl ve svých prvních ligových zápasech?
Adam je talentovaný hráč, který má celou kariéru před sebou. Určitě ví, že hlavně poslední zápas v Liberci nebyl z jeho strany stoprocentní a vezme si z toho ponaučení. Je to chytrý hráč a do budoucna mu to může pomoct.

Hrál proti top týmům ligy jako je Slavie či Plzeň a v řadě situací si počínal velmi dobře. Každopádně je to pro něj velká škola. Odráží se to i na tom, zda utkání zvládáme. Jestli vedeme, nebo prohráváme. Podle toho se odvíjí i psychika hráčů.

Fanouškům patří dík za podporu i gesto

Co byste vzkázal našim fanouškům?
Sport jde v tuto chvíli bohužel stranou. Každý se nyní musí dívat sám na sebe, na své rodinné příslušníky – děti, rodiče a tak dále. Všem tedy přeji hlavně pevné zdraví a byl bych rád, aby nám fanoušci zachovali svou přízeň a nadále nás podporovali.

Uvidíme, zda se liga opět rozběhne s diváky nebo bez nich. Každopádně je dřív nebo později budeme potřebovat v hojném počtu na stadionu. Naši fanoušci byli v hojném počtu na Slavii, a také v Liberci. Vnímáme to a moc jim za to děkujeme. I doma s Plzní a Olomoucí nám fandili celý zápas. Na naše fanoušky jsem pyšný.

Proto na všechny naše příznivce apeluji: Zdraví, zdraví a zdraví! Buďte lační po fotbale a až bude možnost navštěvovat zápasy, přijďte nám pomoci a ukažte klukům, že s nimi držíte a podporujete je se vším všudy.

Řada permanentkářů přiznává, že v případě zrušení zápasů nebude po klubu požadovat kompenzaci. Jak to vnímáte?
Toho si moc vážím a za toto krásné gesto jim moc děkuji.Pro sdílení na sociálních sítích jsou vyžadovány soubory cookies sociálních médií. Nastavení cookies