oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava

V sobotu budu fandit Opavě, přiznává Čvančara. Proti Jablonci hrát nemůže

25.02.2021, autor Redakce | FOTO: Eliška Žídková, sfc.cz
Opava – Už v sobotu čeká fotbalisty Slezského FC další ligový duel. Tentokrát opavský tým v sobotu vyzve soupeře z Jablonce. Právě ze severočeského klubu ve Slezsku hostuje útočník Tomáš Čvančara, který vzhledem k podmínkám hostování nebude moci zasáhnout do hry. Co na to říká a jak hodnotí vítězný duel v Českých Budějovicích?

Tomáši, po roce a půl jsme konečně zvítězili venku. Nakopne nás výhra v Českých Budějovicích k lepším výkonům?
Doufám, že jo, protože jsme podali dobrý výkon. Mohl by to pro nás být ten odrazový můstek. Jsme rádi, že jsme konečně dali gól, ale samozřejmě tam byly i další šance, které jsme neproměnili. Znovu jsem tam byl i já… Každopádně si myslím, že tahle výhra nám pomůže hlavně psychicky. Když to řeknu blbě, potřebovali jsme, ať nám tam spadne jakákoliv haluz. A teď věřím, že se konečně rozstřílíme. 

Po vítězném gólu Davida Březiny propukla na hřišti i na lavičce obrovská euforie…
Teď s odstupem času to může vypadat vtipně. Poslední tým tabulky dal venku gól, vyhrál 1:0 a my se radujeme jako bychom vyhráli Ligu mistrů. (směje se) Bylo to ale úplně spontánní. Měli jsme obrovskou radost, že jsme to prolomili. Myslím, že by nám to mohlo hodně pomoci, protože to bylo těžké utkání a my jsme ho dokázali rozhodnout takhle na konci. Za mě super! 

Cesta z jihu Čech musela být veselá, že?
Byla to dobrá cesta, ale možná nakonec trochu krátká. (směje se) 

Přišel jste tady zvýšit produktivitu útoku, ale na gól zatím čekáte. Máte to v hlavě?
Snažím se na to nemyslet, ale pro mě je to o to těžší, že jsem tady přišel právě pro to, abych týmu pomohl střílet góly. Samozřejmě vnímám okolí. Ať si každý říká, co chce, ale člověk stejně vidí, co kdo říká, nebo píše.

Herně to ale není špatné a je důležité, že se do šancí dostávám. Myslím si, že je to o jednom gólu. Jakémkoliv, že tam prostě něco procpu, a pak to tam začne padat. Na druhou stranu je mi dvacet let, v Jablonci jsem nic toho nic moc extra neodehrál, proto mám radost, že mi trenér věří. 

Proti Jablonci, jehož jste kmenovým hráčem, nemůžete nastoupit. Jak to vnímáte?
Mrzí mě to, ale samozřejmě to respektuji. Na druhou stranu jsem šel do týmu, který je v tabulce bohužel poslední. Myslím, že tam jsme neprávem, protože všichni víme, jak naše hra vypadá.

Obecně si myslím, že týmy z první pětky soutěže by se dle mě neměly bát svých mladých kluků, které posílají někam rozehrát na hostování. Tento zápas by mi mohl dát hodně, protože v Jablonci působí kvalitní hráči. S kým víc se mají mladí kluci rovnat než s těmi nejlepšími. To je konfrontace, kterou by podle mě měli mladí kluci podstoupit, a vidět, jak na tom kvalitativně jsou.

Jak se sžíváte s konkurencí ve FORTUNA:LIZE?
Když jsem hrával druhou ligu, dával jsem tam hodně gólů. Byl jsem na to psychicky připravený. První liga je samozřejmě něco jiného, ale kdybych to neuměl, góly bych nikdy nedal. Když jsem přišel do Jablonce, cítil jsem, že i když má výkonnost nebyla špatná, neměl bych tam velké herní vytížení. Vím, že mi tady chybí góly, ale nemyslím si, že bych byl v sestavě neprávem. Přínos týmu není vyloženě jen o vstřelených brankách, byť jsou hlavně pro útočníka samozřejmě důležité.

Utkání s Jabloncem budete sledovat maximálně z tribuny nebo v televizi. Komu budete držet palce?
V Jablonci jsem od svých sedmnácti let, všechny tam znám. V sobotu ale budu fandit Opavě a doufat, že to zvládneme za tři body.

Jak vidíte naše šance na záchranu?
Teď jsou všechny týmy na dostřel. Zápas s Jabloncem nám může moc pomoci, ale čeká nás velmi kvalitní soupeř ze špice tabulky. Myslím, že i bod by byl dobrý, ale samozřejmě chceme vyhrát. Pak jsou před námi Teplice, což bude další stěžejní zápas. 

Jablonec k nám určitě nepřijede bránit, ale bude se snažit útočit. To by nám mohlo vyhovovat…
Určitě. Styly obou týmů jsou sympatické. Myslím si, že lidem by se to mohlo líbit. Koneckonců je škoda, že nemohou být na stadionu. Kdybychom měli skvělé fanoušky na tribunách, věřím, že bychom dotlačili do vítězného konce i ty domácí zápasy s Brnem nebo Příbramí. Bylo by super, kdyby se už brzy mohli dostat na stadion. Vždyť fotbal se hraje pro lidi. Ať se daří, nebo ne, vnímáme jejich podporu. Nejraději bychom ale byli, kdyby mohli být diváci přímo na tribunách. Snad se toho brzy dočkáme.