oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava

Opavský kouč Jan Baránek s podzimem nebyl spokojený

06.12.2015, autor Redakce
O P A V A – Podzimní část skončila, opavští fotbalisté jsou sice ještě v tréninku, ale brzy nastoupí na zaslouženou zimní dovolenou. S prvními lednovými dny pak týmu Jana Baránka začne příprava na jarní část. Do ní vstoupí Slezané z osmého místa, s bilancí osmnácti bodů. Aktuální postavení bude chtít náročný kouč Jan Baránek bezesporu vylepšit.

„Měli jsme mít po podzimu více bodů,“ zdůrazňuje Jan Baránek. „Opava patří v tabulce výše. Pět zápasů mělo dopadnout jinak. V našich silách je bylo zvládnout lépe,“ míní bývalý vynikající záložník a začne hovořit konkrétněji.

„Jestliže vedete ve druhém poločase 2:0, měli byste utkání dotáhnout do vítězného konce. Nám se to ze tří případů ani jednou nepodařilo. To je špatně. Kdybychom to zvládli, máme více bodů a naháníme týmy z horních pater tabulky, takhle se musíme dívat stále pod sebe.“

Opava vedla o dvě branky nad Sokolovem, v Sezimově Ústí nad domácím Táborskem a naposledy doma s českobudějovickým Dynamem. „Do tohoto výčtu je třeba ještě připočíst remízu v Budějovicích, kde jsme dostali vyrovnávací gól z neakce, po autovém vhazování. Prohrát jsme neměli ani doma s Třincem,“ tvrdí Jan Baránek.

V čem byl zakopaný pes opavských selhání? „Nešlo o taktické chyby, v tom bych problém neviděl,“ podotkl obránce Zdeněk Pospěch. „V systému chyby nebyly. Selhávali jsme individuálně. Třeba proti Sokolovu padají oba góly na vrub gólmana. V některých momentech jsme nebyli koncentrování, proti Táborsku jsme zahazovali šance,“ poznamenal pětačtyřicetiletý kouč.

„Musíme z toho vyvodit závěry. Je to pro nás poučení pro jarní část,“ doplnil bývalý kapitán Opavy, který pamatuje jako hráč v Městských sadech ještě první ligu.

Ale nehledejme v podzimní části jen negativa. Najdeme v něm i řadu pozitivních stránek. Třeba last-minute remízu v Ústí nad Labem, nebo také letní posily. Jan Žídek, Dominik Simerský a následně Zbyněk Pospěch odvedli cenné služby.

„Pro Honzu Žídka byl začátek nešťastný v tom, že z administrativních důvodů nemohl hrát. Jedná se univerzálního hráče, který je schopen alternovat na více místech v sestavě, což dokázal. Původně jsme s ním počítali na stopera, ale nakonec se vše vyvrbilo jinak. Honza nemohl hrát, obrana v té době pracovala výborně, za první čtyři kola inkasovala jen jednou. Proto jsme mu našli místo v záloze, kde odehrál slušný podzim, byl posilou v pravém slova smyslu,“ říká na adresu Jana Žídka rodák z Dolního Benešova, který si pochvaloval i angažování Dominika Simerského.

„Přišel na poslední chvíli, navíc do mužstva, které neznal. Pomohlo mu to, že nastoupil ve stoperské dvojici s Pepou Dvorníkem, který mu pomohl s aklimatizací. Mám zájem na tom, aby pokračoval nadále v Opavě. Zapadl herně, do kabiny vnesl pozitivní atmosféru,“ zdůraznil Jan Baránek, jehož syn Honza v současné době střílí důležité góly za Plzeň.

O tom, že týmu pomohl i Zbyněk Pospěch, který do sestavy naskočil během rozehraného podzimu, není pochyb. Důrazný útočník opět nastartoval Nemanju Kuzmanoviče, i díky němu se srbský útočník chytil. „Zbyněk je výborným fotbalistou. Stačí se podívat na jeho statistiky, kolik dal gólů a kolik má asistencí. Byl pro nás velice platný v útočné fázi. Za tři a půl roku jsem takového útočníka v kádru neměl. Je to typ hráče, který vám pomůže jak v koncovce, tak i tím, že dokáže podržet balon, sklepnout ho. Jeho přínos byl obrovský,“ pokračoval ve svém hodnocení Jan Baránek.

Co čeká opavskou kabinu v zimní přestávce? Několika hráčům končí v létě smlouvy, musíme vyhodnotit jejich působení v Opavě, zda bude mít jejich další spolupráce přínos pro klub. Je jasné, že nějaké změny proběhnou. Otázkou taky bude, zda se nám podaří přivést za ně adekvátní náhradu. Potřebujeme, aby přišli kvalitnější fotbalisté,“ končí povídání trenér Jan Baránek.

Jednou z novinek zimního drilu je účast Opavy v zimní Tipsport lize.