Petr Žemlík

*6. října 1950, 71 let

Postupový trenér i srdcař, který se vrátil, když bylo nejhůře. Takový je Petr Žemlík. Opavská legenda, která se zasloužila o největší úspěchy novodobé historie.

Petr Žemlík je nejen bývalým ligový trenérem, ale také útočníkem. Jeho hráčská ligová kariéra byla ovšem velmi krátká, když v sezoně 1969/70 nastoupil k osmi zápasům v kladenském dresu. Po ukončení hráčské kariéry se dal na cestu trenéra a manažera, která byla více než spjata s Opavou. Sám Petr Žemlík říká, že jeho fotbalové srdce patří Opavě.

Nikdy na klub nezanevřel, nikdy neřekl ne, neúspěchy přijal se vztyčenou hlavou, úspěchy s pokorou. Pro mnohé fandy to byl nejlepší trenér v opavské historii. Jako trenér se do tehdejšího Ostroje poprvé podíval v roce 1990, kdy Opava hrála druhou ligu. Ve svém dvouletém angažmá Ostroj sahal po ligové účasti, kdy byl nejblíže postupu právě ve druhé Žemlíkově sezoně, kdy skončil těsně pod vrcholem, na druhém místě za Brnem.

Odměna za odvedenou práci se dostavila a Petr Žemlík se dočkal vytouženého postupu už v „novém“, když se po dvouletém působení ve Vítkovicích vrátil zpět do Opavy. V rozehraném ročníku 1994/95 dotáhl FC Kaučuk Opava k vytouženému postupu mezi tuzemskou elitu. Opava se poprvé ve své novodobé historii ocitla zpátky na prvoligové fotbalové mapě. A nebylo to ledajaké působení. Celé další tři sezony si opavští fandové užívali výborný fotbal a velká vítězství nad věhlasnými soupeři. Tehdejší stadion, který byl z větší části na stání, byl naplněný až po svůj okraj. Na toto období vzpomíná Petr Žemlík nejraději. V rozhovoru pro klubový web vzpomínal mimo jiné na slavné vítězství proti pražské Spartě (2:0). Mimo jiné je také dosud jediným trenérem, který kdy s Opavou působil v oficiálním mezinárodním poháru. V roce 1996 skončil na 3. místě v základní skupině v poháru Intertoto, v rámci kterého Kaučuk změřil své síly například s Mnichovem 1860 nebo ŁKS Łódź.

Jeho návrat na opavskou lavičku přišel ve chvíli, kdy to klub nejvíce potřeboval. V turbulentních časech spojených s nejasnou budoucností a pádem až do 5. nejvyšší soutěže, byl právě Petr Žemlík světlem na konci tunelu a vidinou světlejších zítřků. Během dvou let vytáhl Slezský FC zpět do profesionálních fotbalových soutěží. K jeho poslednímu aktivnímu spojení se slezským klubem pak došlo v roce 2013, kdy si na krátkou chvíli vyzkoušel také roli generálního manažera SFC. Toto angažmá však trvalo jen měsíc. Kromě angažmá v Opavě pak má ve svém trenérském životopisu také olomouckou Sigmu (1. liga) nebo Frýdek-Místek (2. liga).